The USA's containment policy against Russia: The case of Ukraine conflict
ABD'nin Rusya'yı çevreleme politikası: Ukrayna çatışması vakası
  1. Tez No: 889228
  2. Yazar: GÖKBERK BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çevreleme politikası, Soğuk Savaş boyunca Sovyetler Birliği'ne karşı Amerikan dış politikasının temel unsuru olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, çevreleme politikasının Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra da devam ettiğini ve bugün ABD tarafından Rusya Federasyonu'na karşı sürdürüldüğünü savunmaktadır. Bu araştırma, Ukrayna'nın 2013'ten bu yana çevreleme politikasının odak noktası olduğunu belirtmektedir. Bu çalışma, ABD'nin çevreleme politikasının Şubat, 2022'de yeni bir aşamaya girdiğini öne sürmektedir ve bu aşamayı“agresif çevreleme”olarak adlandırmaktadır. Bu araştırma, Soğuk Savaş'taki çevreleme politikasını ve politikanın Soğuk Savaş sonrası dönemdeki gelişimini incelemiştir. Ana tartışma bölümünde; çalışma, Rusya'yı Ukrayna aracılığıyla çevrelemenin arkasındaki temel motivasyonları, çevrelemenin araçlarını ve bu politikanın sonuçlarını analiz etmiştir. Çalışma, Ukrayna'yı çevreleme çabalarının altında yatan temel motivasyonları Rusya'yı zayıflatmak, rejim değişikliğini tetiklemek ve küresel Amerikan hegemonyasını sürdürmek olarak ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma, Rusya'yı Ukrayna üzerinden çevrelemenin araçlarını siyasi, askeri, ekonomik ve konvansiyonel olmayan araçlar olarak sınıflandırmıştır. Bu araştırma; ABD'nin çevreleme politikasının yeni bir soğuk savaşı tetiklemenin yanı sıra; Rusya, Ukrayna, Avrupa ve ABD'nin kendisi için ciddi sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma literatüre, diğer çalışmalardan farklılık yaratarak Ukrayna Çatışması'nı çevreleme politikası üzerinden incelemek; politikanın motivasyonlarını, araçlarını ve sonuçlarını analiz ederek çevreleme politikasına bütüncül bir şekilde yaklaşmak ve güncel kaynakları inceleyerek Ukrayna Çatışması'na yeni bir bakış açısı sunmak gibi katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The containment policy is accepted as a key element of American foreign policy against the Soviet Union throughout the Cold War. This study argues that the containment policy continued after the dissolution of the Soviet Union and it is still maintained today against the Russian Federation by the USA. This research remarks that Ukraine has been the focal point of the containment policy since 2013. This study argues that the USA's containment policy entered a new phase in February, 2022 which it names this phase as“aggressive containment”. This research examined the containment policy in the Cold War and its evolution in the post-Cold War period. In the main discussion part; this study analyzed the main motivations behind containing Russia through Ukraine, the instruments of containment and the consequences of this policy. This study unravels the core motivations behind the containment policy as weakening Russia, triggering a regime change in Russia and maintaining American global hegemony. This research classified the instruments of containing Russia through Ukraine as political, military, economic and non-conventional instruments. It found out that the USA's containment policy triggered a new cold war alongside causing serious implications for Russia, Ukraine, Europe and the USA itself. This research made contributions to the literature such as examining the Ukraine Conflict through the containment policy by making a difference from the other studies, approaching the containment policy in a holistic manner by analyzing the motivations, instruments and consequences of the policy alongside providing a fresh perspective to the Ukraine Conflict through examining recent sources.