Ulusal televı̇zyon kanalları marka konumlandırmalarının karşılaştırmalı bı̇r analı̇zı̇
A comparative analysis of national television channel brand positionings
  1. Tez No: 889233
  2. Yazar: CENNET AYDA KILINÇ EMANET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada medya platformunda önemli yeri olan 2022 yılı itibariyle en çok izlenen televizyon kanallarının, izleyici zihnindeki marka konumlarını belirli özellikler açısından nasıl algılandığına göre, algılama haritaları ile karşılaştırarak analiz etmek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı istatistik sonuçlarına göre araştırma kapsamında en çok izlenilir olduğu 2022 yılı verilerine göre tespit edilen hiçbir kanal“Bilgilendirici, Eğitici-Öğretici, Renkli-Canlı ve Ailecek İzlenir”özelliğinde algılanmamaktadır. Araştırma kapsamında ki kanallardan 1'i“Gerçek Gündemi Yansıtan, Şeffaf, Tarafsız, Programları Kaliteli, Kendi Kültürünü Yansıtan”, 2 kanal“Eğlenceli ve Güvenilir”4 kanal da“Modern”özelliğinde algılanmaktadır. Kanalların bu özelliklerine ilişkin marka konumlandırmalarının karşılaştırılması ikili boyutlarda“Bilgilendirici ve Eğitici-Öğretici”,“Renkli-Canlı ve Şeffaf”,“Tarafsız ve Programları Kaliteli”,“Kendi Kültürünü Yansıtan ve Modern”,“Gerçek Gündemi Yansıtan ve Ailecek İzlenir”,“Eğlenceli ve Güvenilir”olmak üzere algılama haritalarına dayalı yapılan analizlerden elde edilen uzay haritasında 4 segmentli bir yapı üzerinden belirlenmiştir. TV kanallarının aralarında ki rekabette bu karşılaştırmadan elde edilen sonuçlara göre, izleyici pazarını göz önünde bulundurmaları ve marka konumlandırmalarını bu özelliklere göre geliştirmeleri önerilmektedir. .
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the brand positions of the most-watched television channels as of 2022, which hold a significant place in the media platform, by comparing perception maps based on how they are perceived in terms of specific characteristics. According to the descriptive statistical results, none of the channels identified as the most-watched in 2022 were perceived as“Informative, Educational-Instructive, Colorful-Lively, and Family-Friendly.”Among the channels included in the study, one channel is perceived as“Reflecting Real Agenda, Transparent, Unbiased, High-Quality Programs, Reflecting Its Own Culture,”two channels as“Entertaining and Reliable,”and four channels as“Modern.”The comparison of brand positioning of these channels in relation to these characteristics was determined on a four-segment structure on a spatial map obtained from the analyses based on perception maps in dual dimensions as“Informative and Educational-Instructive,”“Colorful-Lively and Transparent,”“Unbiased and High-Quality Programs,”“Reflecting Its Own Culture and Modern,”“Reflecting Real Agenda and Family-Friendly,”and“Entertaining and Reliable.”In the competition among TV channels, it is recommended that they consider the viewer market based on the results obtained from this comparison and develop their brand positions according to these characteristics.