A descriptive study on the attitudes of EFL instructors working in Schools of Foreign Languages towards alternative assessment
Yabancı Diller Yüksekokullarında görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinin alternatif değerlendirmeye yönelik tutumlarıüzerine betimleyici bir çalışma
- Tez No: 889234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alternatif değerlendirme (AD), geleneksel standartlaştırılmış testlerin ötesine geçen çeşitli yöntemleri kapsar ve öğrenci öğreniminin daha bütünsel ve özgün bir ölçümünü vurgular. Portfolyolar, performans ödevleri, öz değerlendirmeler ve akran değerlendirmeleri gibi bu metotlar, öğrencilerin beceri ve bilgilerinin daha ayrıntılı ve incelikli bir resmini sunarak, öğrencilerin pratik, gerçek dünya durumlarındaki yeteneklerini ve anlayışlarını yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. Mevcut çalışma, yabancı diller yüksekokullarında çalışan Yabancı Dil Olarak İngilizce (YDİ) öğretim görevlilerinin alternatif değerlendirmeye (AD) yönelik tutumlarını araştırmaktadır. Hem devlet hem de özel üniversitelerden farklı akademik unvanları temsil eden ve AD konusunda farklı düzeylerde hizmet içi eğitim almış olan öğretim görevlilerinden oluşan, 192 katılımcıyı kapsayan bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, hem nicel verileri hem de nitel verileri içeren karma yöntem yaklaşımından oluşmaktadır. Nicel veriler ölçek aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Her iki veri toplama aracı da araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Alternatif Değerlendirme Tutum Ölçeği (AATÖ), açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) kullanılarak doğrulanmıştır. Ölçeğin uygunluğunu belirlemek için yapılan testlerin ardından nicel veriler betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiş, nitel veriler ise tematik olarak incelenmiştir. Bulgular doğrultusunda, öğrenci, öğretim görevlisi ve kurumsal faktörlere ilişkin zorluklar olsa da, araştırma sonucunda öğretim görevlilerinin AD'ye yönelik olumlu tutumlara sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet ve yaşın öğretim görevlilerinin AD'ye yönelik tutumları üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamasına rağmen, akademik unvan, üniversite türü, hizmet içi eğitim, mesleki deneyim ve ölçme değerlendirme biriminde çalışıp çalışmama değişkenlerinin, sonuçları önemli ölçüde etkilediği ve bunun sonucu olarak, daha kıdemli, AD'ye yönelik hizmetiçi eğitim alan, devlet üniversitesinde çalışan ve ölçme değerlendirme biriminde çalışmış olan öğretim görevlilerinin AD'ye karşı daha olumlu tutumlara sahip olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretim görevlilerinin AD'ye yaklaşımlarını olumlu yönde etkilemek ve AD'yi uygulama eğilimlerini artırmak için sürekli olarak mesleki gelişim ve hizmetiçi eğitimin önemi vurgulanmaktadır. Yabancı dil öğretiminde eğitimsel yenilik kültürünü geliştirmenin yolları olarak hizmetiçi eğitim programları ve kurumsal destek önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Alternative assessment (AA) encompasses a variety of methods that move beyond traditional standardized testing, emphasizing a more holistic and authentic measurement of student learning. These methods, such as portfolios, performance tasks, self-assessments, and peer assessments, are designed to reflect students' abilities and understanding in practical, real-world situations, providing a more detailed and nuanced picture of their skills and knowledge. The current study aims to investigate the attitudes of English as a Foreign Language (EFL) instructors who work at schools of foreign languages toward alternative assessment (AA). A diverse sample comprising (N=192) EFL instructors from both state and private universities representing different academic titles and varying levels of in-service training on AA have participated. A mixed-method approach has been employed that includes both quantitative data and qualitative data. The quantitative data have been collected through a scale and qualitative data have been obtained through semi-structured interviews. Both instruments have been developed by the researcher. The scale, Alternative Assessment Attitude Scale (AAAS), has been rigorously validated through exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA). Following the validation of the scale, the quantitative data has been analyzed using descriptive statistics, and qualitative data has been analyzed thematically. The findings indicate that even though there are challenges regarding student, instructor, and institutional factors, as a result of the research, it has been determined that instructors overall exhibit positive attitudes toward AA. Gender and age variables have no significant effect on instructors' attitudes toward AA. However, academic title, university type, in-service training, professional experience, and being a testing office member significantly influenced attitudes, in the favor of those who are senior academics, work at state universities, have in-service training on AA, and being a testing office member holding more positive attitudes toward AA. The study emphasizes the importance of continual professional development in improving instructors' inclination to implement AA methods effectively. In-service training programs and institutional support are suggested as ways to develop an educational innovation culture in EFL teaching.