Yetişkinlerin iyi oluş düzeylerinin yordanmasında pozitif şemaların rolü: Şema terapi modeli çerçevesinde bir inceleme
The role of positive schemas in predicting adults' level of well-being: An investigation within the framework of schema therapy model
- Tez No: 889251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU PAMUKÇU KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerin PERMA Modeli'ne göre çok boyutlu iyi oluşunu yordamada sahip oldukları pozitif şema alanlarının rolünü incelemektir. Bu kapsamda değerlilik, iyimserlik, güven, başarı ve öz-yetkinlik pozitif şema alanlarının PERMA Modeli'ne göre çok boyutlu iyi oluşu (olumlu duygular, bağlanma, olumlu ilişkiler, anlam, başarı) yordama gücü incelenmiştir. Yapılan araştırmanın modeli ilişkisel araştırma modeli olup, araştırmanın katılımcıları kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında 25-40 yaş aralığında 293 kadın ve 107 erkek olmak üzere toplam 400 katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, PERMA Ölçeği ve Pozitif Şemalar Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, PERMA Modeli'ne göre çoklu iyi oluşun pozitif şemalar tarafından %60.2 oranında açıklandığı görülmektedir. Sonuçlar incelendiğinde, yetişkinlerde PERMA Modeli'ne göre çok boyutlu iyi oluşun; başarı, iyimserlik ve değerlilik pozitif şema alt boyutları tarafından pozitif yönde anlamlı düzeyde yordandığı; öz-yetkinlik ve güven pozitif şema alt boyutlarının ise çok boyutlu iyi oluşu yordamada anlamlı bir yordayıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of positive schema domains on predicting adults' well-being according to the PERMA Model. In this context, the predictive power of positive schema domains such as worthiness, optimism, trust, success, and self-efficacy to predict well-being (positive emotions, engagement, positive relationships, meaning, achievement) based on the PERMA Model was examined. The model of the study is correlational research model, and the participants of the study were determined by convenience sampling method. Data were collected from a total of 400 participants, including 293 women and 107 men between the ages of 25-40. Data were obtained through a Personal Information Form, PERMA Scale, and Positive Schemas Scale. Multiple regression analysis was used to analyze the data. The results showed that the positive schemas explained 60.2% of the multidimensional well-being according to the PERMA Model. The results indicated that multidimensional well-being in adults, according to the PERMA Model, was positively and significantly predicted by the positive schema sub-dimensions of success, optimism, and worthiness. However, the sub-dimensions of self-efficacy and trust were not predictors of multidimensional well-being.