Liderlik ve dönüşümcü liderlik yaklaşımının çalışanların motivasyonuna etkisine ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative study on the impact of leadership and transformational leadership approaches on employee motivation
- Tez No: 889250
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Liderlik, bir grup veya organizasyonu etkileyip yönlendirme sürecidir ve başarılı liderlik, hedeflere ulaşmada rehberlik etme, motive etme ve etkili kararlar alma yeteneğini içerir. Liderlik, organizasyonlarda bir vizyon oluşturarak, ekibi yönlendirerek, problem çözme becerilerini kullanarak ve etkili iletişim kurarak ortaya çıkar. Dönüşümcü lider, takım üyelerini sadece iş başarısına değil aynı zamanda kişisel gelişimlerine de odaklanarak onların potansiyellerini ortaya çıkarmaya çalışır. Bu liderlik tarzı, vizyoner, ilham verici ve katılımcı bir liderlik anlayışını içerir. Çalışanlar açısından liderlik ve dönüşümcü liderin nasıl tanımlandığı, liderlik ve dönüşümcü liderlik yaklaşımının çalışanların motivasyonu üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğuna dair bir anlayış elde etmek, liderlere daha etkili bir liderlik pratiği geliştirmeleri konusunda rehberlik edebilir. Dolayısıyla bu araştırmada liderlik ve dönüşümcü liderlik yaklaşımının çalışanların motivasyonuna etkisi çalışan görüşleri doğrultusunda nitel bir yaklaşımla incelenmiştir. Olgubilim deseninde yürütülen araştırmada 15 katılımcı görüşü yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiş ve alınan cevaplar içerik analizi ile yorumlanmıştır. Yapılan analize göre katılımcıların geleneksel liderlik anlayışını aşarak işbirliği, gelişim ve etkili iletişime vurgu yaptıkları; liderin sadece emir veren değil aynı zamanda destekleyen ve rehberlik eden bir rol üstlenmesinin çalışan motivasyonunu artırıcı etkileri olduğu; dönüşümcü liderlikle ilgili katılımcı bakış açısının işbirliği, gelişim ve iletişimi güçlendiren unsurlar etrafında geliştiği; dönüşümcü liderlikle ilgili çalışanların bireysel ve ortak hedeflere ulaşmalarını destekleme görüşüne odaklandıkları; liderlik ve özellikle dönüşümcü liderliğin çalışan motivasyonuna olumlu etkileri olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is the process of influencing and guiding a group or organization, and successful leadership involves the ability to guide, motivate, and make effective decisions to achieve goals. Leadership emerges by creating a vision within organizations, directing the team, utilizing problem-solving skills, and establishing effective communication. A transformational leader focuses not only on the success of the work but also on the personal development of team members, striving to bring out their potential. This leadership style encompasses a visionary, inspirational, and participatory approach to leadership. Understanding how leadership and transformational leadership are defined from the perspective of employees, and how these approaches impact employee motivation, can guide leaders in developing more effective leadership practices. Therefore, in this study, the impact of leadership and transformational leadership approaches on employee motivation was examined using a qualitative approach based on employee perspectives. In this phenomenological study, the views of 15 participants were obtained through a semi-structured interview form, and the responses were analyzed using content analysis. According to the analysis, participants emphasized collaboration, development, and effective communication, moving beyond the traditional understanding of leadership; they highlighted that a leader's role as a supporter and guide, rather than merely giving orders, has a positive impact on employee motivation. Participants' perspectives on transformational leadership developed around elements that strengthen collaboration, development, and communication; they focused on the view that transformational leadership supports the achievement of individual and collective goals. The study concluded that leadership, and particularly transformational leadership, has positive effects on employee motivation.