Gömeç ilçesinin (Balıkesir) kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of rural tourism potential of Gömeç district (Balikesir)
- Tez No: 889253
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm, Dünya'da en hızlı gelişen sektörlerin başında gelmektedir. BM verilerine göre, yılda 1,5 milyar insan seyahat etmekte ve turizm etkinliklerine katılmaktadır. Özellikle yaz turizmi ve şehirlerde gerçekleştirilen diğer turizm etkinliklerinin beraberinde getirdiği sorunlar, alternatif turizm faaliyetlerinin son yıllarda önemli hale gelmesini sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, kırsal turizm kavramı“sürdürülebilirlik”çerçevesinde kavramsal ve kuramsal olarak açıklanmıştır. Gömeç'in kırsal turizmle ilgili mevcut durumu ortaya konmuş ve kırsal turizm potansiyelini arttırmaya yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.Arazi dolaşılarak, kırsal turizm potansiyeli belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sonucunda SWOT analizi yapılmış, Gömeç'in kırsal turizm açısından güçlü ve zayıf yanları ile barındırdığı fırsat ve tehditleri ortaya konmuştur. Gömeç ilçesi bulunduğu konum itibariyle kırsal turizm faaliyetlerine uygun alanlar barındırmaktadır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda Karaağaç, Ulubeyler, Hacıhüseyinler, Kumgedik ve Kobaşlar mahallelerinin kırsal turizm potansiyelinin görece daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu mahallelerde Atatürk Kayalıkları, Koca Çınar, İnkaya, Deliktaş, Kozak Yaylası gibi alanların varlığı turizm potansiyeli açısından önemlidir. Dursunlu, Hacıosman, Kuyualanı ve Hacıoğlu kırsal mahallelerinde de turizm potansiyelinin, diğer kırsal mahallelere kıyasla, görece daha düşük olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Sürdürülebilir Kırsal Turizm, Alternatif Turizm, Kırsal Kalkınma, Gömeç, Turizm Potansiyeli
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the fastest growing sectors in the world. According to UN data, 1.5 billion people travel and participate in tourism activities annually. Especially the problems brought by summer tourism and other tourism activities carried out in cities have made alternative tourism Tourism is one of the fastest growing sectors in the world. According to UN data, 1.5 billion people travel and participate in tourism activities annually. Especially the problems brought by summer tourism and other tourism activities carried out in cities have made alternative tourism activities become important in recent years. In this thesis study, the concept of rural tourism is explained conceptually and theoretically within the framework of“sustainability”. The current situation of Gömeç regarding rural tourism is revealed and solution suggestions are presented to increase the rural tourism potential. As a result of this study, a SWOT analysis was conducted and Gömeç's strengths, weaknesses, opportunities and threats were revealed. Gömeç district has areas suitable for rural tourism activities due to its location. As a result of the field studies, it was determined that the rural tourism potential of Karaağaç, Ulubeyler, Hacıhüseyinler, Kumgedik and Kobaşlar neighborhoods is relatively high. The presence of areas such as Atatürk Rocks, Koca Çınar, İnkaya, Deliktaş and Kozak Plateau in these neighborhoods is important in terms of tourism potential. It has been observed that the tourism potential in Dursunlu, Hacıosman, Kuyualanı and Hacıoğlu rural neighborhoods is relatively lower compared to other rural neighborhoods. KEYWORDS: Sustainable Rural Tourism, Alternative Tourism, Rural Development, Gömeç, Tourism Potential