Açık su yüzme yarışlarına katılan master sporcuların yaşam tatmini seviyelerinin benlik saygısı ve sağlıklı yaşam davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of life satisfaction levels of master athletes participating in open water swimming competitions with self-esteem and healthy life behavours
  1. Tez No: 889296
  2. Yazar: MELİKE MAZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan bu araştırma açık su yüzme yarışlarına katılan master sporcularının yaşam tatmini seviyelerinin benlik saygısı ve sağlıklı yaşam davranışları üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Türkiye'de düzenlenen uluslararası açık su yüzme yarışlarına katılan 78 kadın ve 61 erkek olmak üzere toplam 139 sporcu gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel bilgi formu, Diener ve arkadaşları tarafından 1985 yılında geliştirilen ve 1991 yılında Yetim tarafından Türkçe'ye uyarlanan ''Yaşam Tatmini Ölçeği'', Coopersmith tarafından 1967 yılında geliştirilen, Turan ve Tufan (1987) Türkçe'ye uyarlanan ''Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği'', ve Walker ve ark. Tarafından 1987 yılında geliştirilen, Bahar ve ark tarafından 2008 yılında Türkçe'ye uyarlaması yapılan ''Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışı Ölçeği II'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Betimsel istatistiklerde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, çarpıklık ve basıklık değerleri hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını incelemek amacıyla çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Uygulanan normallik testi sonuçlarına göre verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildiği için nonparametrik analiz teknikleri uygulanmıştır. Araştırmada, iki değişkenli karşılaştırmalarda bağımsız guruplarda t testi, ikiden fazla değişkenlerde ise tek yönlü varyans analizi ANOVA testi uygulanmıştır. Oluşabilecek farklılığın ortaya konmasında LSD testi uygulanmıştır. Ölçeklerden elde ettikleri skorlar arasındaki ilişkinin ortaya konulabilmesi için Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, açık su yüzme yarışlarına katılan master sporcuların yaşam tatmini seviyelerinin benlik saygısı ve sağlıklı yaşam davranışları bazı değişkenleri arasında cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve spor yapma durumlarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of life satisfaction levels of master athletes participating in open water swimming races on self-esteem and healthy life behaviours. A total of 139 athletes, 78 women and 61 men, who participated in international open water swimming races organised in Turkey, voluntarily participated in the study. In the study, personal information form, 'Life Satisfaction Scale' developed by Diener et al. in 1985 and adapted into Turkish by Yetim in 1991, 'Coopersmith Self-Esteem Scale' developed by Coopersmith in 1967 and adapted into Turkish by Turan and Tufan (1987), and 'Coopersmith Self-Esteem Scale' developed by Walker et al. ''Healthy Lifestyle Behaviour Scale II'' developed by Walker et al. in 1987 and adapted into Turkish by Bahar et al. in 2008 was used. SPSS package programme was used to evaluate the data obtained as a result of the research. Percentage, frequency, arithmetic mean, skewness and kurtosis values were calculated in descriptive statistics. Skewness and kurtosis values were analysed to examine whether the data were normally distributed. According to the normality test results, nonparametric analysis techniques were applied since it was determined that the data did not show normal distribution. In the research, t-test was applied for independent groups in bivariate comparisons and one-way variance analysis ANOVA test was applied for more than two variables. LSD test was applied to reveal the possible differences. Pearson correlation test was applied to reveal the relationship between the scores obtained from the scales. As a result, significant differences were found between some variables of self-esteem and healthy life behaviours of life satisfaction levels of master athletes participating in open water swimming competitions according to gender, marital status, educational status and sporting status.