Sabri Tandoğan'ın hayatı ve tasavvufi görüşleri
Sabri Tandoğan's life and sufi views
- Tez No: 889303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNCEL DEMİRDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sabri Tandoğan 17.08.1934-18.08.2015 yılları arasında yaşamış gönül ve fazilet ehli bir şahsiyettir. Sabri Tandoğan çok mütevazı ve dervişane bir hayat yaşamıştır. Onun hayatı boyunca referansları Kur'an Sünnet ve bu istikamette yaşayan Allah dostları olmuştur. Dolayısıyla o sufi kişiliği ve bakış açısı ile ön plana çıkmıştır. Yaptığı sohbetlerde ve konferanslarda bu perspektifle olayları ele almıştır. Biz de bu çalışmamızda böylesine mühim bir şahsiyetin hayatını eserlerini ve tasavvufi görüşlerini ele almayı düşündük. Tez giriş, iki bölüm ve bir de sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, önemi, kaynakları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Sabri Tandoğan'ın hayatı, eserleri ve şahsiyeti ele alınmıştır. İkinci bölümde ise eserlerinden yola çıkarak Tandoğan'ın tasavvufi fikirleri, düşünceleri değerlendirilmiştir. Sonuçta ise bulgular ve tespitler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sabri Tandoğan is an important person who lived 17.08.1934-18.08.2015 between 17.08.1934-18.08.2015. He lived a very humble and dervish life. His references throughout his life were the Quran, the Sunnah and the friends of Allah who lived in this direction. Therefore, he came to the fore with his Sufi personality and perspective. He discussed the events from this perspective in his conversations and conferences. In this study, we have thought of discussing the life, works and mystical views of such an important person. The thesis consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction section, information is given about the purpose, scope, importance and sources of the study. In the first part, Sabri Tandoğan's life, works and personality are discussed. In the second part, Tandoğan's Sufi ideas and thoughts have been evaluated based on his works. As a result, findings and determinations were presented.