Özel okulların, ekonomik büyüme ve eğitim ilişkisindeki yerinin incelenmesi
Evaluating the place of private schools in the relationship between economic growth and education
- Tez No: 889302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KADİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eğitim ile ekonomik büyüme arasındaki güçlü ilişki son yıllarda birçok çalışmaya konu olmuştur. İnsanlık, okur-yazarlığın dahi önemli bir veri olarak kabul edildiği dönemlerden, kitleselleşen eğitimin niteliklerinin toplumsal ihtiyaçlara yeterli olup olmadığı anlamaya çalışılan günümüze kadar önemli bir gelişim ve değişim sürecinden geçmiştir. Kapitalizm yaygınlaşmasıyla birlikte nitelikli işgücüne duyulan ihtiyaç, eğitimin önemi bir ekonomik olgu haline gelmesine. İktisadi düşüncede büyüme ve eğitim ilişkisini çerçeveleyen beşeri sermaye yaklaşımı günümüzde önemi korumaktadır. Dünya'da 1970'li ile birlikte Türkiye ise 1980'lı yıllarda etkinleşen neoliberal politikalar eğitim alanında büyük değişmişlere sebep olmuştur. Özel okulların artması ve eğitimde özelleştirmenin yaygınlaşması bu değişikliğin göstergesi olmuştur. Bu çalışmada artan özel okullaşmanın, eğitim ve ekonomi üzerindeki etkileri incelenmek istemiştir. Bunun için birinci bölümde eğitim ve beşeri sermaye kavramı ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki özel okullaşmanın tarihsel süreci ekonomik koşulları temelinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise 2006-2022 yılları arasında 37 OECD ülkesinin PISA sınavının sonuçları ile ekonomik değişkenler arasındaki ilişki, panel veri yöntemlerinden GMM ile incelenmiştir. Çalışmada hükümetlerin eğitim harcamalarının GSYH'ye oranında değişimin yüzdelik artışı sınav sonuçları üzerinde 1 ile 3 puan arasında artış sağladığı; özel okul oranındaki değişimin yüzdelik artışın 0.3 ile 0.7 puan aralığında artış sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The strong relationship between education and economic growth has been the subject of many studies in recent years. Humanity has gone through a significant process of development and change, from the times when even literacy was considered an important data to today, when it is tried to understand whether the qualities of mass education are sufficient for social needs. With the spread of capitalism, the need for qualified labor has made education an important economic phenomenon. The human capital approach which frames the relationship between growth and education in economic thought, maintains its importance today. Neoliberal policies, which became active in the world in the 1970s and in Turkey in the 1980s, caused major changes in the field of education. The increase in private schools and the spread of privatization in education have been indicators of this change. In this study, it was aimed to examine the effects of increasing private schooling on education and economy. For this reason, the concept of education and human capital was discussed in the first chapter. In the second part, the historical process of private schooling in Turkey was evaluated on the basis of economic conditions. In the third part, the relationship between the PISA exam results of 37 OECD countries between 2006 and 2022 and economic variables was examined with GMM, one of the panel data methods. In the study, the percentage increase in the ratio of governments' education expenditures to GDP resulted in an increase of between 1 and 3 points on exam results; It has been determined that the percentage change in the private school rate provides an increase between 0.3 and 0.7 points.