Sabri Tandoğan'ın eğitim felsefesi
Educational philosophy of Sabri̇ Tandoğan
- Tez No: 1015756
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, son dönem düşünürlerinden Sabri Tandoğan'ın insan problemini merkeze alarak geliştirdiği fikirleri doğrultusunda, eğitim felsefesine mercek tutmayı ve eğitim felsefesini sistematik biçimde ele alarak onun düşünce mirasını bilimsel bir çerçevede değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada Tandoğan'ın modern eğitim yaklaşımlarıyla kurduğu paralellikler incelenmiştir. Böylelikle hem Türk-İslâm düşünce geleneğinde özgün bir eğitim anlayışı ortaya koyan Tandoğan'ın fikirleri analiz edilmiş hem de modern eğitime dair yeni bir bakış açısı sunulmuştur. Bu çalışma eğitimi tek bir yaklaşımın tam olarak kuşatamayacağı kadar geniş bir olgu olarak hem bireyi hem de toplumu dönüştürme kapasitesine sahip, dinamik ve çok katmanlı bir yapı olarak ele almıştır. Çalışma, kaderci ve edilgen birey anlayışı yerine, bilinçli tercih yapabilen, ahlâkî sorumluluk üstlenen ve toplumsal dönüşümde etkin rol alan bireylerin yetiştirilmesinde eğitimin rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Eğitim, bu perspektifte, özü koruyarak çağın koşullarına uygun yöntem ve üsluplarla bireylere sunulan dinamik ve yaşayan bir süreçtir. Bu yaklaşım hem geleneğin taşıyıcılığını ve evrensel değerlerin korunmasını gerekli kılar, hem de değişen zamanın ihtiyaçlarına göre yeni metotlar ve uygulamaların geliştirilmesini zorunlu görür. Dolayısıyla eğitim, özü değişmeyen değerlerin zamanın ruhuna uygun yollarla bireylere aktarılmasını esas alan bir mahiyet taşır. Bu perspektif, bir yandan modern eğitim psikolojisinin kavramlarıyla (öz-düzenleme, öz denetim), diğer yandan tasavvufi geleneğin bütüncül etik anlayışıyla aynı zeminde buluşmakta; böylece eğitim sürecini hem entelektüel hem ahlâkî hem de toplumsal boyutlarıyla içkin bir bütünlük içinde konumlandırmaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış; literatür taraması ve doküman incelemesi yoluyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu kapsamda Tandoğan'ın eğitim felsefesinin temel ilkeleri belirlenmiş ve modern eğitim yaklaşımlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda, Sabri Tandoğan'ın felsefesinin çağdaş eğitim anlayışlarında yaşanan değer ve anlam krizine alternatif bir yaklaşım sunduğu; ahlâkî ve manevi temellere dayalı bütüncül bir eğitim modeli ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu yönüyle çalışma, Sabri Tandoğan'ın düşünce mirasını eğitim felsefesi bağlamında sistematik biçimde değerlendirmeyi ve ilgili literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the philosophy of education in line with the ideas developed by the contemporary thinker Sabri Tandoğan, who placed the human problem at the centre of his work, and to evaluate his intellectual legacy within a scientific framework by systematically addressing the philosophy of education. The study examines the parallels Tandoğan draws with modern approaches to education. In doing so, the study not only analyses Tandoğan's ideas, which present a unique understanding of education within the Turkish-Islamic intellectual tradition, but also offers a new perspective on modern education. This study approaches education as a dynamic and multi-layered structure—one that possesses the capacity to transform both the individual and society—and recognises that it is a phenomenon too broad to be fully encompassed by any single approach. The study aims to highlight the role of education in fostering individuals who are capable of making conscious choices, assuming moral responsibility, and playing an active role in social transformation, rather than promoting a deterministic and passive understanding of the individual. From this perspective, education is a dynamic and living process presented to individuals through methods and styles suited to the conditions of the age, whilst preserving its essence. This approach necessitates both the preservation of tradition and universal values, whilst also deeming it essential to develop new methods and practices in line with the needs of changing times. Consequently, education embodies a nature that is based on conveying values whose essence remains unchanged to individuals through means appropriate to the spirit of the times. This perspective, on the one hand, draws upon modern educational psychology's...