Türkiye'de devlet muhasebesinin yönetimi
Administration of government accounting in Türkiye
  1. Tez No: 889308
  2. Yazar: CİHAN İMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Türkiye'de devlet muhasebesinin yönetimi, devlet muhasebesi faaliyetini ve bu faaliyetin yürütülmesi için kurulan yönetsel yapıları ve iş süreçlerini kapsar. Bu çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, soyut/düşünsel bir boyutta devlet muhasebesi faaliyeti, ikinci bölümde ise somut/pratik boyutta faaliyetin yönetimi incelenmektedir. Birinci bölümde, öncelikle, muhasebe faaliyetinin anlam ve içeriği ele alınmakta, sonrasında, devlet muhasebesinin anlam ve içeriği, onun özel muhasebe ile olan benzerlik ve farklılıklarının özel örgüt ile kamu örgütü ayrımı temelinde incelenmesi üzerinden ortaya konulmaktadır. Türkiye'de devlet muhasebesi faaliyeti kamu maliyesinin bir aracı olduğundan, bu faaliyetin 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda yer verilen kamu maliyesinin temel ilkeleri ve kamu kaynağının kullanımının genel esaslarının gerçekleştirilmesindeki rolü ele alınmakta, böylelikle, devlet muhasebesi ile kamu maliyesi arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır. Devamında, devlet muhasebesi faaliyetinin özellikleri ele alınarak faaliyetin yönetiminin incelenmesi için düşünsel bir altyapı oluşturulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'de devlet muhasebesinin yönetimi, üç aşamada incelenmektedir. Birinci aşamada, devlet muhasebesi standartlarının belirlenmesi ve kurallarının konulması, ikinci aşamada, muhasebe birimleri tarafından muhasebe hizmetlerinin yürütülmesi ve üçüncü aşamada, devlet muhasebesinin denetimi ele alınmaktadır. Bölümün sonunda, Türkiye'de devlet muhasebesinin yönetimi Charles Perrow'un ortaya koyduğu modelden faydalanılarak yönetim bilimi bakış açısıyla çeşitli yönlerden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The administration of government accounting in Türkiye covers the government accounting activity and the administrative structures and work processes established to carry out this activity. This study consists of two parts. The first part analyses the activity of government accounting in an abstract/intellectual dimension and the second part analyses the administration of the activity in a concrete/practical dimension. In the first part, firstly, the meaning and content of accounting activity is discussed, and then the meaning and content of government accounting is revealed by examining its similarities and differences with private accounting on the basis of the distinction between private and public organisations. Since government accounting activity in Türkiye is an instrument of public finance, the role of this activity in the realisation of the basic principles of public finance and the general principles of the use of public resources in the Public Financial Management and Control Law No. 5018 is discussed, thus, the relationship between government accounting and public finance is revealed. Subsequently, the characteristics of the government accounting activity are discussed and an intellectual infrastructure is created for analysing the administration of the activity. In the second part of the study, the administration of government accounting in Türkiye is analysed in three stages. In the first stage, the determination of government accounting standards and rules, in the second stage, the execution of accounting services by accounting units and in the third stage, the audit of government accounting are discussed. At the end of the chapter, the administration of government accounting in Türkiye is evaluated from various aspects from a administrative science perspective by utilising the model put forward by Charles Perrow.