Jean-Jacques Rousseau'nun 'Toplum Sözleşmesi' eserinin Carole Pateman'ın 'Cinsel Sözleşme' eseri doğrultusunda 'Eşitlik', 'Kadın' ve 'Cinsiyet Rolleri' bağlamlarında incelenmesi
Examination of Jean-Jacques Rousseau's 'The Social Contract' in the context of 'Equality', 'Woman' and 'Gender Roles' in line with Carole Pateman's 'The Sexual Contract'
  1. Tez No: 889365
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geçmişten günümüze“insan”ın toplum içerisindeki durumu ve konumu hemen bütün toplumsal araştırmalarda merak konusu olmuştur. Yüzyıllar boyunca“İnsan”toplumdaki en küçük yapı taşı olarak ele alınmış, iki temel cinsiyet (biyolojik anlamda dişi ve erkek) olarak dünyaya geldiği ön kabulü ile kadın ve erkek arasında farklı bağlamlarda kökensel sayılabilecek ayrımlar yapılmıştır. Bu ayrımlar yüzyıllar içerisinde toplumları şekillendirmiş ve belirli toplumsal kabuller oluşturmuştur. Aynı zamanda insanın doğal / ilkel yaşamdaki durumu ve konumu da tarih boyunca birçok araştırmaya konu olmuş, bunların üzerine akademik tartışmalar yapılmış ve birçok farklı teori üretilmiştir. Zaman içerisinde insan nüfusunun artması ile yerleşik yaşama geçilmeye başlanmış, insanı doğa durumundaki ilkel -sosyal bir düzenin olmadığı- halinden çıkarıp toplumsal yaşama uygun hale getirebilmek amacıyla toplum sözleşmelerinin (sosyal sözleşmelerin) inşa edilmesine ve uygulanmasına ihtiyaç duyulmuştur. Toplum sözleşmeleri insanların bir arada belirli bir düzen içerisinde yaşayabilmelerinin formülleri olarak inşa edilmiştir. Aydınlanma çağından bu yana birçok farklı toplum sözleşmesi modeli inşa edilmiş ve önerilmiştir ancak bu çalışmada üzerinde durulması amaç edinilen sosyal sözleşme örneği Jean-Jacques Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi eseridir. Yani bu çalışmada toplumsal sözleşme teorilerinden sadece J.-J. Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi'ne ve onun etkilerine odaklanılmış; diğer toplum sözleşmeleri yüzeysel olarak ele alınmış olup onların detayları çalışmaya dâhil edilmemiştir. Dolayısı ile bu çalışmada J.-J. Rousseau'nun toplum sözleşmesi modeli detaylı bir biçimde analiz edilmiş ve Carole Pateman'ın Cinsel Sözleşme eseri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın konu kapsamı Jean-Jacques Roussseau'nun toplum sözleşmesi anlayışından hareketle 'kadın' ve 'erkek' kavramlarının insan doğası, kadın ve erkek eşitliği ve toplumsal cinsiyet rolleri üzerinden ele alınması ve Carole Pateman'ın cinsel sözleşme teorisi ile ilişkilendirilip değerlendirilmesidir. Çalışmanın esas amacı ise Carole Pateman'ın toplum sözleşmesinin aslında cinsel bir sözleşmeye dayandırıldığı iddiasına istinaden, Jean-Jacques Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi eserinin Carole Pateman'ın Cinsel Sözleşme eseri ve kuramı ışığında 'kadın-erkek eşitliği' ve/veya eşitsizliği bağlamında inceleyip, her iki eseri de 'kadın', 'eşitlik' ve 'cinsiyet rolleri' bağlamında ele almaktır. Çalışmanın ana iddiası Carole Pateman'ın Jean-Jacques Rousseau'nun toplum sözleşmesini aslında cinsel sözleşmeye ve evlilik sözleşmesine dayandırdığı iddiasıdır ve genel kapsam bu temel iddia üzerinden şekillendirilmiştir. Kavramsal çerçeve ise siyaset felsefesi, insan doğası, cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve kadın - erkek eşitliği öğelerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
From past to present, the status and position of the“human being”in society has been a subject of curiosity in almost all social studies. For centuries,“human beings”have been treated as the smallest building block in society, and with the presupposition that they are born as two basic sexes (biologically speaking, male and female), distinctions have been made between men and women in different contexts that can be considered fundamental. These distinctions have shaped societies over centuries and created certain social assumptions. At the same time, the status and position of human beings in natural / primitive life has been the subject of many studies throughout history, academic discussions have been held on these and many different theories have been produced. Over time, with the increase in human population, the transition to settled life began, and there was a need for the construction and implementation of social contracts (social contracts) in order to bring human beings out of their primitive state of nature - the absence of a social order - and make them suitable for social life. Social contracts are constructed as formulas for people to live together in a certain order. Since the Age of Enlightenment, many different social contract models have been constructed and proposed, but the example of social contract that this study aims to focus on is Jean-Jacques Rousseau's Social Contract. In other words, this study focuses only on J.-J. Rousseau's Social Contract and its effects; other social contracts are discussed superficially and their details are not included in the study. Therefore, this study analyzes J.-J. Rousseau's model of social contract in detail and compares it with Carole Pateman's The Sexual Contract. The scope of the study is to analyze the concepts of 'woman' and 'man' based on Jean-Jacques Roussseau's conception of social contract in terms of human nature, equality of women and men and gender roles and to evaluate them in relation to Carole Pateman's sexual contract theory. The main purpose of the study is to examine Jean-Jacques Rousseau's The Social Contract in the context of 'gender equality' and/or inequality in the light of Carole Pateman's The Sexual Contract and to discuss both works in the context of 'women', 'equality' and 'gender roles', based on Carole Pateman's claim that the social contract is actually based on a sexual contract. The main claim of the study is Carole Pateman's assertion that Jean-Jacques Rousseau's social contract is actually based on the sexual contract and the marriage contract, and the general scope of the study is shaped by this basic claim. The conceptual framework consists of political philosophy, human nature, sex, gender and gender equality.