The effect of mindfulness-based practices on fostering the academic resilience of efl learners in high- and low- academic achievement contexts
Bilinçli farkındalık temelli uygulamaların yüksek ve düşük akademik başarı bağlamlarında İngilizce öğrenenlerin akademik yılmazlıklarını geliştirmeye etkisi
- Tez No: 889367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Önceki literatür bilinçli farkındalık uygulamalarının eğitimdeki önemini kabul etmektedir; ancak bilinçli farkındalığın akademik yılmazlık üzerindeki etkisini araştıran az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma bilinçli farkındalık temelli müdahalelerin lise İngilizce öğrencilerinin akademik yılmazlık ve bilinçli farkındalık düzeyleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada karma yöntemli açıklayıcı ve yarı deneysel bir araştırma tasarımı benimsenmiştir. Çalışmaya, akademik başarısı yüksek okul (ABYO) ve akademik başarısı düşük okulda (ABDO) 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 öğrenci katılmıştır. Deney gruplarına 8 hafta boyunca Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma (MBSR) çerçevesinde bilinçli farkındalık temelli uygulamalar yaptırılmıştır (Kabatt-Zin, 1990). Bilinçli farkındalık düzeyi MAAS-A ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir (Brown vd., 2011). Akademik yılmazlık ARS-30 ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir (Cassidy, 2016). Öğrencilerin akademik yılmazlık ve bilinçli farkındalık uygulamalarına ilişkin algıları odak grup görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Her iki okulun ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. ABDO'daki deney grubunun son testleri, akademik dayanıklılığın sürekliliğinde kayda değer bir iyileşme olduğunu göstermiştir. İlginç bir şekilde, ABYO'daki kontrol grubunun bulguları uyumsal yardım aramada önemli bir artış gösterirken, deney grubunun akademik dayanıklılığında herhangi bir değişiklik olmamıştır. ABYO'daki deney grubu bilinçli farkındalıkta önemli bir artış yaşarken, ABDO'daki deney grubunda önemli bir değişiklik gözlenmemiştir. Ayrıca, nitel veriler her iki okulda da deney gruplarında iyimserlik ve duygusal iyi olma hali de dâhil olmak üzere iyileşme olduğunu vurgulamıştır. Benzer şekilde, öğrenciler her iki okulda da bilinçli farkındalık uygulamalarının stres azaltma, konsantrasyonu artırma ve öfke yönetimini iyileştirme gibi olumlu etkilerinden bahsetmiştir. Bu bulgular, farkındalık temelli uygulamaların, özellikle bireysel tercihlerini karşılayacak şekilde özelleştirildiğinde, öğrencilerin akademik dayanıklılıklarını ve farkındalık düzeylerini artırabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, deneysel ABDO öğrencilerinin akademik dayanıklılıklarındaki artış, öğrencilerin dayanıklı olmayı öğrenebileceklerini düşündürürken, kontrol ABYO öğrencilerindeki artış, bu bağlamdaki öğrencilerin zaten bu becerilere sahip olduklarını ve eğitim almadan akademik dayanıklılığı geliştirebileceklerini düşündürebilir. Deneysel ABYO öğrencilerinin daha yüksek farkındalık düzeyleri, bu nitelikleri edinebileceklerini gösterebilir. Bu durumda, ABYO öğrencilerinde istenen sonuçları elde etmek için daha uzun bir planlama dönemi gerekli olabilir.
Özet (Çeviri)
Previous literature recognizes the importance of mindfulness practices in education; however, few studies investigate the effect of mindfulness on academic resilience. Therefore, this study aims to explore the impact of mindfulness-based interventions on the academic resilience and mindfulness levels of high school EFL learners. The study adopted a mixed-method explanatory and a quasi-experimental research design. 60 students participated in the study, with 30 in the experimental groups and 30 in the control groups in high-academic achievement school (HAAS) and low-academic achievement school (LAAS). The experimental groups underwent mindfulness-based practices for 8 weeks with the Mindfulness-based Stress Reduction (MBSR) framework (Kabatt-Zin, 1990). The mindfulness level was evaluated using MAAS-A scale (Brown et al., 2011). Academic resilience was evaluated using ARS-30 scale (Cassidy, 2016). Students' perceptions of academic resilience and mindfulness practices were obtained through focus group interviews. The pre-test scores of both schools revealed no significant difference. The post-tests of the experimental group at LAAS indicated a noteworthy improvement in the persistence of academic resilience. Interestingly, the findings of the control group at HAAS showed a significant increase in the adaptive help-seeking while the experimental group had no change in academic resilience. The experimental group at HAAS experienced a significant increase in mindfulness, whereas no significant change was observed in the experimental group at LAAS. Moreover, qualitative data highlighted enhancement in the experimental groups, including optimism, and emotional well-being in both schools. Likewise, students mentioned the positive impacts of mindfulness practices in both schools, including stress reduction, enhanced concentration, and improved anger management. These findings suggest mindfulness-based practices can improve students' academic resilience and mindfulness levels, especially when customized to meet their individual preferences. However, the increase in academic resilience of experimental LAAS students suggests students might learn to become resilient, while the increase in control HAAS students might suggest the students in this context have already these skills and could improve academic resilience without training. Higher mindfulness levels of experimental HAAS students' may indicate they were capable of acquiring these qualities. In this instance, a longer planning period may be necessary to get the desired results for the LAAS students.