The study of concealed information and emotional affinity in eye movements and pupil size
Gizli bilgilerin ve duygusal yakınlıkların göz hareketleri ve göz bebeği ile incelenmesi
- Tez No: 889372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gizlenmiş bilgilerin tespiti, kişilerin bilgileri kasıtlı olarak gizleyip gizlemediğini anlama eylemidir. Birçok farklı teknik kullanılmış olsa da suça dair bilgileri saklayan suçlu kişiler ile bilgileri rahatça açığa vuran masum insanları ayrıştırmak için göz hareketlerinin ve gözbebeği büyüklüğünü izlenmesi odak haline gelmiştir. İki çalışmadan oluşan bu tezin amacı: (1) göz hareketlerinin bilgi gizleme için bir teşhis aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek ve (2) yalnızca bireylerle değil aynı zamanda gruplarla olan duygusal yakınlığın ve aşinalığın göz hareketleri üzerindeki potansiyel etkilerine ışık tutmaktır. İlk deneyde, 55 katılımcıya biri tanıdık (yeni öğrenilen, ünlü veya kişisel olarak tanıdık) ve üçü tanıdık olmayan dört yüz sunuldu ve katılımcılardan tanıdıkları yüzleri gizlemeleri veya bilgileri açığa çıkarmaları istenmiştir. Sonuçlar doğruyu belirtirken tanıdık yüzlere yönelik fiksasyon süresinin tanıdık olmayan yüzlere göre daha uzun olduğunu göstermiştir. Kişisel olarak tanınan yüzler ve ünlü yüzler daha güçlü etkiler ortaya çıkarmıştır. Bu sonucun açıklaması, insanların tanıdık yüzlerle olan sosyal ve duygusal bağlarında bulunabilir. Deney 2, duygusal bağlantı ve yakınlığın göz-bakış davranışlarına atfedilmesinin bireylerle sınırlı mı yoksa gruplara, özellikle de katılımcıların favori takımlarına mı yayıldığını araştırmaktadır. 55 katılımcıdan fanatiklik ölçümü alındıktan sonra futbol takımıyla ilgili öğelerden oluşan bir dizi görsele serbestçe bakmaları istenmiştir. Sonuçlar, desteklenen takım öğelerine yönelik fiksasyon süresinin istatistiksel olarak daha uzun olduğunu gösterdi. Ayrıca, fanatiklik artıkça fiksasyon süresinin de uzadığı görülmüştür. Bu çalışma, bir gruba olan bağlılığın fiksasyona dayalı ölçümlerle tespit edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Detecting concealed information is the act of figuring out whether someone is intentionally withholding or concealing the facts. While many different techniques have been employed, recent attention has turned to the potential of tracking eye movements as a facilitating method to detect lies. Research has specifically examined pupil dilation and eye gaze patterns to differentiate innocent people from guilty people with prior knowledge of crimes, emphasizing the familiarity impact. This paper aims to assess whether eye movements can be diagnostic of concealing information and secondly explore potential influences of familiarity and emotional attachment not just toward people but also a group. In the first experiment, a set of four faces was shown to 55 participants, one of which was familiar (newly learned, famous, or personally familiar) and the others were unfamiliar. Participants were instructed to conceal or reveal pre-existing information. Findings revealed that familiar stimuli tend to elicit longer fixation durations while telling the truth. The personally known faces and famous faces exhibited clearly more pronounced effects. This outcome may be attributed to the emotional and social connection toward famous, specifically personally known faces. Then the results promote the further question for the influence of emotional connection and affinity on gaze behaviors. Experiment 2 explored whether the impact of emotional connection and affinity on the eye-gaze behaviors is limited to individuals or extends to groups, specifically the participants' favorite teams. Participants were asked to view the images consisting of football team-related items freely. Results from the second experiment suggest that group affiliation can indeed be detected with fixation-based measurements.