Kanun yararına bozma
Reversal in favor of the administration of justice
  1. Tez No: 274173
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ceza muhakemesinin amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Ceza muhakemesinde bu gayeye ulaşmak için hâkim veya mahkemeler tarafından birçok işlem yapılmakta ve kararlar verilmektedir. Hukuk devleti ilkesi ve adil yargılanma hakkı gereği mahkeme ve hâkim kararlarının hukuka aykırılık iddiası ile yargı organlarınca denetlenmesi gerekir. Muhakeme hukukunda hâkim veya mahkeme kararlarının denetlenmesi kanun yolları ile sağlanmaktadır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu kanun yollarını, olağan ve olağanüstü kanun yolları olarak ikiye ayırmıştır. Olağan kanun yolları itiraz, istinaf ve temyizdir, olağanüstü kanun yolları ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazı, kanun yararına bozma ve yargılamanın yenilenmesidir. Yüksek lisans tezimizde ülkemizde olağanüstü kanun yollarından en sık başvurulan ?kanun yararına bozma? yolunu ele almaktayız. İki bölümden oluşan çalışmamızda birinci bölümde genel olarak kanun yolları, ikinci bölümde ise kanun yararına bozma yolu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of criminal procedure is to reach a substantive fact. To reach this many procedures are made and a lot of decisions are given by judges or courts. As required in principle of constitutional state and the right to a fair trial, court?s and judge?s decisions must be checked by judicial body incase a error in point of law. In procedure law both judge?s and court?s decisions are controlled by legal remendies. Criminal Procedure Act divide legal remendies as extraordinary and ordinary. Ordinary remedies are ?exception?, ?appeal on facts and law?, and ?appeal on law?. Extraordinary remedies are ?new trial?, ?reversal in favor of the administration of justice?, ?the power of opposition by the Chief Public Prosecutor at the Court of Cassation?. In this postgraduate thesis ?reversal in favor of the administration of justice? which is mostly mentioned. This study consists of two parts. Legal remedies as a general in the first chapter, ?reversal in favor of the administration of justice? in the second chapter are researched.