A systematic review of the literature on immigrant and refugee children in early childhood education in Türkiye
Türkiye'de erken çocukluk eğitiminde göçmen ve mülteci çocuklara ilişkin alanyazının sistematik bir incelemesi
  1. Tez No: 889420
  2. Yazar: ESRA AKCABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de erken çocukluk eğitiminde göçmen ve mülteci çocuklarla ilgili yazılmış ve 2011-2023 yılları arasında ULAKBİM, SSCI, ESCI, SCOPUS veya ERIC veri tabanlarından en az birinde endekslenen bir akademik dergide yayınlanan makalelerin tanımlayıcı ve yöntemsel özelliklerini incelemektir. Bu amaca uygun olarak mevcut araştırma, araştırmacı tarafından sistematik alanyazın taraması olarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemini, belirlenen kriterleri karşılayan toplam 70 bilimsel makale oluşturmuştur. Makalelerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış olup, hazırlanan kod kitabı ile makaleler tanımlayıcı ve yöntemsel özellikleri açısından analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, konuyla ilgili en fazla çalışmanın 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yapıldığını ve araştırmalarda en sık rastlanılan alanın“eğitim”olduğunu göstermiştir. Araştırmaların önemli bir kısmının nitel araştırma olarak tasarlandığı, en yaygın araştırma türünün ise fenomenolojik araştırma olduğu görülmüştür. Analiz edilen çalışmaların temel bulguları incelendiğinde en sık rastlanan bulgunun Türkiye'de göçmen ve mülteci çocukların erken çocukluk eğitimi sürecinde yaşadıkları sorunlar ve öğretmenlerin geliştirdikleri stratejiler ile ilgili olduğu görülmüştür. Göçmen ve mülteci çocukların eğitim sürecinde deneyimlenen problemler ile ilgili ana bulgular incelendiğinde, en sık karşılaşılan problemin dil engeli ve iletişim sorunları olduğu tespit edildi. Araştırma sonunda, Türkiye'de göçmen ve mülteci çocukların erken çocukluk eğitimi sürecine dahil olan ya da olabilecek paydaşlar için ve gelecekte konuyla ilgili yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the descriptive and methodological characteristics of the articles published between 2011 and 2023 on refugee and immigrant children in early childhood education settings in Türkiye and published in the journals indexed in the five databases (SSCI, SCOPUS, ESCI, ERIC or ULAKBIM). In accordance with the purpose, the current research designed as a systematic literature review. The research sample consisted of a total of 70 scientific articles that met the specified criteria. Content analysis method was used in the analysis of the articles and the articles were analyzed in terms of their descriptive and methodological characteristics with the prepared code book. It was found that the highest number of studies on the subject were conducted in 2021, 2022 and 2023, and the most studied field by researchers was“education”. It has been seen that a significant part of the research is qualitative research, and the most common type of research is phenomenological research. When the main findings of the studies included in the sample were examined, it was seen that the most common findings were related to the problems experienced during the early childhood education process of immigrant and refugee children and strategies developed by the teachers. It was also concluded the most common problem was language barrier and communication problems in the main findings of the articles. Suggestions are presented for stakeholders involved in the early childhood education process of immigrant and refugee children in Türkiye and for further research.