Russia's information warfare policies in the Ukraine conflict
Rusya'nın Ukrayna ihtilafında bilgi harp politikaları
  1. Tez No: 889434
  2. Yazar: İREM GÜLDEM KARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bilgi Harbi, yeni dönem çatışmalarını anlamak için önemli bir perspektif sunmakta ve devletlerin çatışmaları meşrulaştırmada etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Rusya- Ukrayna çatışması, savaşın savaş alanında değil ilk olarak insanların aklında kazanılması gerektiğini vurgulayarak bilgi harbi alanında bir kırılma noktasıdır. Rusya, bu alana özel bir önem vermiş ve kendi politikalarını geliştirerek bilgi üstünlüğünü sağlamaya çalışmaktadır. Bu, Rusya'nın Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kaybettiği eski etki gücüne ulaşma arayışından kaynaklanmaktadır. Bu çerçevede, Rusya'nın Ukrayna çatışmasındaki bilgi- psikolojik ve bilgi-teknik alanlarda geliştirdiği politikalar, bilgi harbine verdiği önemi açıkça ortaya koymakta ve bu çatışma ile ortadan kaldırılmaya çalışılan güçlü Rusya algısını tekrar inşa etmeyi amaçlamaktadır. Örneğin, bilgi- psikolojik alanında Rusya alıntısını din, dil, coğrafya, batı karşıtlığı, kültür ve tarihsel anlatı üzerine kurarken, bilgi- teknik alanını genellikle siber saldırılara karşı savunma ve saldırı politikalarıyla oluşturmuştur. Bu tez, Rusya'nın Ukrayna üzerinde uyguladığı bilgi harp politikalarını inceleyerek Rusya'nın bilgi üstünlüğünü sağlaması sonucunda Ukrayna çatışmasında Rusya'nın oynadığı rolü meşrulaştırdığına dair bir bakış sunmayı hedeflemektedir. Rusya'nın Ukrayna üzerinde uyguladığı bilgi harp politikaları hakkında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik tutum ve davranışını anlamak amacıyla kelimeler, resimler ve gözlemlerden veriler toplanmıştır. Literatür araştırması, çatışmaya yönelik ulusal ve uluslararası medyanın bakış açısı, sosyal medyanın kullanımı ve siber saldırılara karşı gelişen yeni teknolojilerle elde edilen veriler üzerinden bir çıkarım yapılmıştır. Fakat çatışmanın devam etmesinden dolayı yapılacak çıkarım öngörü niteliğindedir ve tezi sonucunu kısıtlamaktadır. Elde edilen veriler doğrultusunda, Rusya'nın bilgi- psikolojik alanında oluşturduğu anlatı ve bilgi- teknik araçlarını kullanarak bu anlatının yayılması, çatışmanın daha da uzaması ve Ukrayna'ya yeterli destek sağlanmadığı müddetçe çatışmanın, Rusya'nın anlatısının benimsenerek meşrulaştırılmasının kaçınılmaz olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information warfare offers a crucial perspective on understanding new era conflicts and is used as an effective tool by states to legitimize the conflicts. The conflict between Russia and Ukraine marks a pivotal moment in the realm of information warfare, emphasizing that the war must be won first in people's minds, not on the battlefield. Russia has assigned special significance to this field and is trying to ensure information superiority by developing its own policies. This pursuit is driven from Russia's attempt to recover the influence it lost the following the dissolution of the Soviet Union. Within this framework, the policies developed by Russia in the information-psychological and information-technical fields during the Ukrainian conflict clearly demonstrate the importance it attaches to information warfare and aim to rebuild the perception of a powerful Russia that was trying to be eliminated by this conflict. For instance, in the information-psychological field, Russia constructs its narrative based on religion, language, geography, anti-Westernism, culture, and historical discourse, while it has generally created the information-technical field with defense and attack policies against cyberattacks. This thesis aims to examine Russia's information warfare policies in Ukraine and provide an overview of how Russia legitimized its role in the Ukrainian conflict as a result of its information superiority. Data were collected from words, pictures and observations in order to understand Russia's attitude and behavior towards Ukraine about the information warfare policies implemented by Russia on Ukraine. An inference was made based on literature research, the perspective of national and international media on the conflict, the use of social media, and the data obtained with new technologies developed against cyberattacks. However, due to the continuation of the conflict, the inference is predictive and limits the conclusion of the thesis. In line with the data obtained, it is concluded that Russia's narrative in the information psychological field, spread through the use of information-technical tools, prolongs the conflict further, and it is inevitable to legitimize the conflict by adopting Russia's narrative unless sufficient support is provided to Ukraine.