Evaluating the functionality of attributes in 3d sound with semantic differential scale on three dimensions:Importance, comprehensibility and noticeability
Üç boyutlu ses niteliklerinin fonksiyonelliğinin anlamsal farklılaşım ölçeği kullanılarak önem, anlaşılabilirlik ve duyulabilirlik ölçütlerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 889435
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARADOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, üç boyutlu ses araştırmalarında kullanılabilecek ses niteliklerini işlevselliklerine göre seçmek, değerlendirmek ve sıralamak için bir metodoloji önermektedir. İşlevsellik, önem, anlaşılabilirlik ve duysal olarak fark edilebilirlik olmak üzere üç kriterli bir anlamsal farklılaşım ölçeği üzerinden fonksiyonel hale getirilmiştir. Araştırmanın deney kısmının ikinci aşamasında 20 uzman değerlendiriciden oluşan bir gruba 51 adet ses niteliği sunulmuştur. Katılımcılar bu ölçeğe göre ses niteliklerini değerlendirirken bir yandan da üç boyutlu kaydedilmiş ve mikslenmiş ses örneklerini dinlemişlerdir. Üç adet kriter, araştırmanın deney kısmının birinci aşamasının sonuçlarına göre atanmış ağırlıklara sahiptir. Bu ağırlıklar kullanılarak, ses niteliklerinin ağırlıklı ortalama puanları hesaplanmıştır. Bu ağırlıklı ortalama puan, işlevsellik puanı olarak adlandırılmış ve ses nitelikleri işlevsellik puanlarına göre yüksekten düşüğe doğru sıralanmıştır. Tezin en son kısmında da en işlevsel 20 ses niteliği daha ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation proposes a methodology for selecting and ranking sound attributes for 3D sound according to their functionality. Functionality is operationalized as a semantic differential scale with three dimensions such as importance, comprehensibility, and noticeability. A group of 20 expert assessors is presented with 51 attributes. They grade these attributes while listening to some 3D sound excerpts according to the provided scale. The dimensions have weights assigned to them by the results of a prior experiment. By using these weights, the weighted average scores of the attributes are calculated. This weighted average score is labeled as the functionality score, and attributes are ranked from 1 to 51 according to their functionality scores. In the end, top 20 most functional attributes are discussed in more detail.