Diz eklemi akut kıkırdak defektlerinde kafeik asitin iyileşme üzerine etkilerinin sıçan dizi modelinde araştırılması
Investigation of the effects of caffeic acid on healing in acute cartilagege defects of the knee joint in the rat knee model
- Tez No: 778329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızda diz eklemi akut kıkırdak defektlerinde intraartiküler kafeik asit uygulamasının iyileşme üzerine etkisini sıçan dizi mikrokırık modelinde histopatolojik olarak değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız yapılan güç analizi sonrası 4 grupta 24 adet Sprague-Dowley cinsi sıçan üzerinden planlandı. A Grubunda bilateral distal femur troklear olukta tam kat kıkırdak defekti oluşturuldu. B Grubunda bilateral distal femur troklear olukta tam kat kıkırdak defekti oluşturulması sonrası mikrokırık uygulaması yapıldı. C Grubunda bilateral distal femur troklear olukta tam kat kıkırdak defekti oluşturuldu ve intraartiküler kafeik asit fenil esteri (CAPE) uygulaması yapıldı. Grup D'de bilateral distal femur troklear olukta tam kat kıkırdak defekti ve mikrokırık oluşturulduktan sonra intraartiküler kafeik asit fenil ester (CAPE) uygulaması yapıldı. 28 günlük takip sonrası sıçanlar sakrifiye edildi ve bilateral distal femurları eksize edilerek doku örnekleri alındı. Alınan örnekler makroskopik olarak ICRS-I ve mikroskobik olarak da ICRS-II skorlama sistemlerine göre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AİM: Cartilage injury remains a major problem in orthopedic surgery as articular cartilage has only a limited capacity for healing. In this study, we aimed to histopathologically evaluate the effect of intra-articular caffeic acid application on healing in acute cartilage defects of the knee joint in a rat knee microfracture model. MATERİALS AND METHODS: Our study was planned on 24 Sprague-Dowley rats in 4 groups after the power analysis. A full-thickness cartilage defect was created in the bilateral distal femur trochlear groove in Group A. After creating a full-thickness cartilage defect in the bilateral distal femur trochlear groove in Group B, microfracture was performed. In Group C, a full-thickness cartilage defect was created in the bilateral distal femur trochlear groove and intra-articular caffeic acid phenyl ester (CAPE) application was performed. In Group D, after the creation of a full-thickness cartilage defect in the bilateral distal femur trochlear groove and microfracture, intra-articular caffeic acid phenyl ester (CAPE) application was performed. After 28 days of follow-up, the rats were sacrificed and bilateral distal femurs were excised, and tissue samples were taken. Samples were evaluated macroscopically according to ICRS-I and microscopically according to ICRS-II scoring systems.