Paraaortik lenf bezi metastazlı serviks kanseri hastalarında volumetrik ve yoğunluk ayarlıradyoterapi tekniklerinin dozimetrik karşılaştırılması
Paraaortik lenf bezi metastazli serviks kanseri hastalarinda volumetrik ve yoğunluk ayarliradyoterapi tekniklerinin dozimetrik karşilaştirilmasi
- Tez No: 889501
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZSARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, eş zamanlı entegre boost (SIB) tekniği ile paraaortik lenf metastazı olan rahim ağzı kanseri hastaları için radyasyon tedavisi uygulanan hastalarda yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) ve volümetrik modülasyonlu ark terapi (VMAT) planları arasındaki dozimetrik kriterleri karşılaştırmaktır. IMRT ve VMAT planları 10 hasta için retrospektif olarak analiz edildi. Elektif hacim 1,8 Gy'lik 25 fraksiyonda 45 Gy alacak şekilde planlandı ve entegre boost hacmi (lenf bezleri için) eşzamanlı olarak 55 Gy aldı. Her iki tekniğin optimizasyonu sırasında aynı doz kısıtlamaları kullanıldı. IMRT planları, eşit aralıklı gantri açılarında 9 alandan oluşuyordu. VMAT planları 360°'lik 2 tam yaydan oluşuyordu. Planlama hedef hacmi (PTV)45, PTV55, mesane, rektum, sigmoid, bowel, böbrekler, femur başları ve spinalkord genelinde çok çeşitli doz parametreleri, plan başına çıkarıldı. Her hedef hacim için uygunluk(koformite) ve homojenlik(homojenite) endeksleri de hesaplanıp karşılaştırılırken aynı zamanda toplam monitör ünite sayısı da IMRT ve VMAT arasında karşılaştırıldı. Parametreler arasındaki anlamlı farkları değerlendirmek için Wilcoxon işaretli sıra testi yapıldı (anlamlılık düzeyi, p < 0,005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the dosimetric criteria between intensity-modulated radiotherapy (IMRT) and volumetric modulated arc therapy (VMAT) plans in patients undergoing radiation therapy for cervical cancer patients with paraaortic lymph metastases using the simultaneous integrated boost (SIB) technique. IMRT and VMAT plans were retrospectively analyzed for 10 patients. The elective volume was planned to receive 45 Gy in 25 fractions of 1.8 Gy, and the integrated boost volume (for lymph nodes) received 55 Gy simultaneously. The same dose constraints were used during optimization of both techniques. IMRT plans consisted of 9 fields with equally spaced gantry angles. VMAT plans consisted of 2 complete arcs of 360°. A wide range of dose parameters across planning target volume (PTV)45, PTV55, bladder, rectum, sigmoid, bowel, kidneys, femoral heads and spinalkord were extracted per plan. Conformity and homogeneity indices were also calculated and compared for each target volume, while the total number of monitor units was also compared between IMRT and VMAT. Wilcoxon signed rank test was used to evaluate significant differences between parameters (significance level, p < 0.005).