Tarihsel süreç içerisinde hukuk üzerinden sermaye birikimi: Türkiye ekonomisi örneği
Accumulation of capital through law in the historical process: The case of Turkish economy
- Tez No: 889523
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM DİŞBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Toplumsal hayatın bütününü göz önünde bulundurmadan yalnızca parçalara bakarak anlamaya çalışmak çok yanıltıcı bir analizdir. Bu yanılgıdan kurtulmak için disiplinler arası ilişki göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bağlamda, hukuk ve iktisat arasında güçlü bir karşılıklı etkileşim söz konusudur. Bu nedenle, iktisadi konular analiz edilirken bu karşılıklı etkileşim göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak bu analiz yapılırken hukukun her dönem evrensel birtakım yasalara tabii olduğunu düşünmek yerine sınıflar arası güç dengeleri ve sermaye birikim süreçlerinden etkilenen dinamik bir sistem olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Hukukun farklı dönemlerde 'kılıç', 'kalkan' ve 'pranga' işlevleri gördüğünü iddia eden bu çalışma, kılıç ve kalkan işlevlerinin sermaye birikim süreçlerinde çok etkili olduğunu ileri sürmektedir. Hukukun kılıç ve kalkan olarak en etkili kullanımı, kamu ihale kanununda, özelleştirme kararlarında, vergi konularında, emek piyasalarında, grev hakkı ve yasaklarında gözlemlenmektedir. Hukukun bu tür kullanımları iktisadi işleyiş açısından önemli sonuçlar taşımaktadır. Ancak hukukun hangi yönde kullanılacağı keyfi değildir. Tezde, sınıflar arası güç dengesinin ve sermaye birikim sürecindeki gelişmelerin hukukun nasıl kullanılacağında en etkili unsurlar olduğu ileri sürülmektedir. Bu iddia, çalışmada Türkiye örneği özelinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a very misleading analysis to try to understand social life only by looking at its parts without considering the whole. In order to avoid this mistake, the interdisciplinary relationship should be taken into consideration. In this context, there is a strong interaction between law and economics. Therefore, this interaction should be taken into consideration when analysing economic issues. However, while conducting this analysis, it should not be ignored that law is a dynamic system that is affected by the balance of power between classes and capital accumulation processes, rather than thinking that law is subject to a universal set of laws in every period. This study, which argues that law functions as a 'sword', 'shield' and 'fetters' in different periods, argues that the sword and shield functions are very effective in capital accumulation processes. The most effective use of law as a sword and shield is observed in public procurement law, privatisation decisions, tax issues, labour markets, the right to strike and prohibitions. Such uses of law have important consequences for economic functioning. However, the direction in which law is used is not arbitrary. In the thesis, it is argued that the balance of power between classes and developments in the capital accumulation process are the most influential factors in how law is used. This claim is discussed in the study in the case of Turkey.