Fibromiyalji hastalarında trapez kasına ve ayağa yapılan klasik masajın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of classical massage on trapezius muscle and foot in fibromyalgia patients
- Tez No: 889537
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Romatoloji, Nursing, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma fibromiyalji hastalarında trapez kasına ve ayağa yapılan klasik masajın ağrı, fibromiyalji şiddeti ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü bu araştırma Artvin Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğinde fibromiyalji tanısı ile izlenen, trapez grubunda 24, ayak grubunda 23 ve kontrol grubunda 23 olmak üzere toplam 70 hasta ile yürütüldü. Trapez grubundaki hastalara 6 hafta boyunca toplam 12 seans trapez masajı ve ayak grubundaki hastalara 6 hafta boyunca toplam 12 seans ayak masajı yapıldı. Verilerin toplanmasında hasta bilgi formu, ağrı skalası (VAS), Revize Fibromiyaji Etki Anketi ve SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde Fisher-Freeman-Halton's testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi, eşlenik örneklemler testi, Wilcoxon eşlenik çift-testi ve Friedman testi kullanıldı. Bulgular: Trapez masajının 2, 3, 4, 5 ve 6. haftalarda, ayak masajının ise 3, 4, 5 ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of classical massage of the trapezius muscle and foot on pain, fibromyalgia severity and quality of life in fibromyalgia patients. Material and Method: This randomized controlled trial was conducted with a total of 70 patients, 24 in the trapezius group, 23 in the foot group and 23 in the control group, who were followed up in Artvin State Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic with the diagnosis of fibromyalgia. Patients in the trapezius group received a total of 12 sessions of trapezius massage for 6 weeks and patients in the foot group received a total of 12 sessions of foot massage for 6 weeks. Patient information form, pain scale (VAS), Revised Fibromyalgia Impact Questionnaire and SF 36 Quality of Life Scale were used for data collection. Fisher-Freeman-Halton's test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal-Wallis one-way analysis of variance, paired sample t test, Wilcoxon test and Friedman's test were used for data analysis.