Yüzücülerde TRX egzersizlerinin yüzme performansı ve seçilmiş fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of TRX exercises on swimming performance and selected physical fitness parameters in swimmers
  1. Tez No: 889539
  2. Yazar: YAĞMUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı yüzücülerde 8 haftalık TRX egzersizlerinin denge, kuvvet ve yüzme performanslarına etkisini incelemektir. Araştırmada, 28 erkek yüzücü TRX grubu (TRX, n=14) ve Kontrol grubu (KON, n=14) olarak randomize şekilde iki gruba ayrılmıştır. TRX grubu yüzme antrenmanlarına ek haftada 3 gün, 30-45 dakika arası değişen TRX egzersiz programı uygularken, kontrol grubu rutin yüzme antrenmanlarına devam etmiştir. Yüzücülerin 50m ve 100m serbest stil yüzme dereceleri, dinamik ve statik denge performansları, dikey sıçrama, plank, sağlık topu fırlatma ve otur eriş performansları antrenman programı öncesi ve sonrasında ölçülmüştür. Veriler ortalama ve standart sapma ile birlikte %95 güven aralığı ile sunulmuş ve p anlamlılık seviyesi 0.05 kabul edilmiştir. 50m ve 100m serbest yüzme performanslarında TRX grubunun ön test-son test değişim anlamlı bulunurken (p0.05). Flamingo denge performansları ve sağlık topu fırlatma performanslarında ise yine TRX grubunda artış görülürken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of 8-week TRX exercises on balance, strength, and swimming performance in swimmers. Twenty-eight male swimmers were randomly divided into two groups: the TRX group (TRX, n=14) and the Control group (CON, n=14). The TRX group performed a TRX exercise program along with their swimming training, 3 days a week, for 30-45 minutes per session, while the control group continued their routine swimming training. The swimmers' 50m and 100m freestyle swimming times, dynamic and static balance performances, vertical jump, plank, medicine ball throw, and sit-and-reach performances were measured before and after the training program. The data were presented with means and standard deviations along with a 95% confidence interval, and the significance level was set at (p0.05). In the Flamingo balance test and medicine ball throw performances, increases were observed in the TRX group (p0.05).