11-14 yaş arasındaki badminton oyuncularının yorgunluk düzeylerinin mental dayanıklılık ve karar verme becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the fatigue levels on mental resiliense and decision-making skills in badminton players aged 11-14
  1. Tez No: 889540
  2. Yazar: HÜLYA MOLLAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, 11-14 yaş arasındaki badminton oyuncularının yorgunluk düzeylerinin mental dayanıklılık ve karar verme becerilerine olan etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmamıza konu olan alana yönelik yapılan literatür taraması sonuçlarına göre, 11-14 yaşındaki badminton oyuncularının yorgunluk düzeyinin mental dayanıklılık ve karar verme becerileri açısından incelenmediği, dolayısıyla bu alanda bir boşluk olduğu görülmüştür. Literatürdeki söz konusu eksikliğe yanıt aramak adına ele almayı planlanan bu çalışmanın ilk aşamasında sporcuların mental dayanıklılık beceri düzeylerini ölçmek için Altıntaş (2015) tarafından yapılan“Zihinsel Dayanıklılık Envanteri-SZDÖ”(Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ) ile Mann ve arkadaşlarının (1998), geliştirdiği ve Deniz'in (2004) Türkçeye uyarlayıp geçerlik ve güvenirliğini analiz ettiği“Melbourne Karar Verme Ölçeği (Melbourne Decision Making Questionary)”kullanılmıştır. Aerobik yorgunluk ölçümü için Shuttle Run Testi ve anaerobik yorgunluk ölçümü için Rast Testi uygulanmıştır. Araştırmaya 11-14 yaşları arasında 23 gönüllü ortaokul düzeyinde badminton oyuncusu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of fatigue levels on mental endurance and decision-making skills of 11-14 years old badminton players. According to the results of the literature review on the subject of our study, it was seen that the fatigue level of 11-14 year old badminton players has not been examined in terms of mental endurance and decision-making skills, so there is a gap in this field. In the first stage of this study, which we plan to address in order to overcome the deficiency in the literature, the“Mental Toughness Inventory-SMTQ”(Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ) made by Altıntaş will be used to measure the mental toughness skills of the athletes, and the Melbourne Decision Making Questionnaire (Melbourne Decision Making Questionnaire), originally developed by Mann et al. (1998), will be used to measure the decision-making skills, which Deniz (2004) adapted to Turkish and conducted a validity and reliability study. Shuttle Run Test was applied for aerobic fatigue measurement and Rast Test was applied for anaerobic fatigue measurement. The study included 23 volunteer middle school badminton players aged 11-14 years.