Kodlama eğitiminin üstün yetenekli öğrencilerin problem çözme becerileri, kodlamaya yönelik tutum ve öz yeterliliklerine etkisi
Effects of coding education on gifted children's problem solving abilities, their attitudes towards coding and self sufficiency
  1. Tez No: 889548
  2. Yazar: SİNEM GÖRGÜ ÇIRPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırmada Bilim ve Sanat Merkezi'nde (BİLSEM) öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerine verilen kodlama eğitiminin öğrencilerin kodlamaya yönelik tutum, problem çözme becerileri, öz yeterlik düzeylerine etkisi ve öğrencilerin Scratch ve Code.org yazılımlarına yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Aydın'ın Nazilli ilçesindeki BİLSEM'de gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini beşinci sınıfta eğitim gören 30 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada on beşer öğrenciden oluşan iki deney grubu yer almaktadır. Araştırmada örneklemin kolay erişilebilir olması sebebiyle uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bir gruba Scratch, bir gruba Code.org ile eğitim verilmiştir. Uygulama 10 hafta ve haftada bir saat gerçekleştirilmiştir. Deney gruplarına çalışmanın öncesinde ve sonrasında ilköğretim düzeyindeki çocuklar için problem çözme envanteri, eğitsel bilgisayar oyunları destekli kodlama öğrenimine yönelik tutum ölçeği ve programlamaya ilişkin öz yeterlik algısı ölçeği uygulanmıştır. Deney gruplarına uygulama sonunda görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri Code.org ve Scratch uygulamalarında yer alan öğrencilerin ölçeklerden aldıkları puanların normallik testi, grupların karşılaştırılması sırasında bağımsız örneklemler t-testi, grupların ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında ise bağımlı örneklemler t-testi ile elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri öğrencilerin görüşleriyle kavram haritası oluşturulmuş ve alınan cevaplar kategorilendirilerek temalara ayrılmıştır. Araştırmanın sonunda Scratch ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde ilköğretim düzeyindeki çocuklar için problem çözme envanterinde; problem çözme becerisine güven, özdenetim ve kaçınma değişkenlerinde anlamlı bir farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Code.org ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde ilköğretim düzeyindeki çocuklar için problem çözme envanterinde; özdenetim değişkeninde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılaşma olduğu, problem çözme becerisine güven ve kaçınma değişkenlerinde anlamlı farklılaşma olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Eğitsel bilgisayar oyunları destekli kodlama öğrenimine yönelik tutum ölçeğinden elde edilen sonuçlara göre Scratch ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde kodlama öğrenimine karşı istek, oyun kullanımı ve bilgisayarın sosyalleşmeye etkisi değişkenlerinde anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Code.org ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde eğitsel bilgisayar oyunları destekli kodlama öğrenimine yönelik tutum ölçeğinde; kodlama öğrenimine karşı istek ve oyun kullanımı boyutunda anlamlı bir farklılaşma olduğu, bilgisayarın sosyalleşmeye etkisi değişkeninde anlamlı bir fark elde edilmediği görülmüştür. Scratch ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde programlamaya ilişkin öz yeterlilik algısı ölçeğinde; Scratch eğitimi alan öğrencilerin basit programlama görevi becerileri değişkeninde anlamlı bir artış olup karmaşık programlama becerileri değişkeninde anlamlı artış olmamıştır. Code.org ile kodlama eğitimi alan öğrencilerde programlamaya ilişkin öz yeterlilik algısı ölçeğinde; karmaşık programlama becerileri değişkeninde anlamlı artış olup, basit programlama görevi becerileri değişkeninde anlamlı bir artış olmamıştır. Uygulamada Scratch'ı ile eğitim alan ve Code.org ile eğitim alan öğrenciler uygulama sonrasnda iki blok tabanlı programlama aracıyla kodlama yapmanın kolay, eğlenceli ve keyif verici olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of coding education provided to 5th-grade students enrolled at the Science and Art Center (BİLSEM) on their attitudes toward coding, problem-solving skills, self-efficacy levels, and their opinions on Scratch and Code.org software were examined. The research was conducted during the 2023-2024 academic year at the BİLSEM in Nazilli, Aydın. The sample of the study consisted of 30 fifth-grade students. Two experimental groups, each comprising fifteen students, were included in the study. A convenience sampling method was employed due to the easy accessibility of the sample. One group received training using Scratch, while the other was instructed using Code.org. The intervention lasted for 10 weeks, with one hour of instruction per week. Before and after the study, the problem-solving inventory for primary school children, the attitude scale towards learning coding supported by educational computer games, and the self-efficacy perception scale related to programming were applied to the experimental groups. Semi-structured interview forms were used at the end of the intervention to gather students' opinions. The quantitative data of the study were obtained through normality tests of the scores students received from the scales in the Code.org and Scratch applications, independent samples t-tests during group comparisons, and paired samples t-tests for comparing the pre-test and post-test scores of the groups. The qualitative data were derived from students' opinions, which were used to create concept maps, and their responses were categorized and divided into themes. At the end of the study, it was found that there was no significant difference in the problem-solving inventory for children at the primary education Level among students who received coding education with Scratch in the variables of confidence in problem-solving skills, self-regulation, and avoidance. For students who received coding education with Code.org, a statistically significant difference was found in the self-regulation variable in the problem-solving inventory for children at the primary education level, while no significant differences were observed in the confidence in problem-solving skills and avoidance variables. According to the results obtained from the Attitude Scale towards Coding Learning Supported by Educational Computer Games, no significant difference was found in the variables of willingness to learn coding, game usage, and the impact of computers on socialization among students who received coding education with Scratch. Among students who received coding education with Code.org, there was a significant difference in the dimensions of willingness to learn coding and game usage, while no significant difference was found in the variable of the impact of computers on socialization. For students who received coding education with Scratch, there was a significant increase in the variable of basic programming task skills on the self-efficacy perception scale related to Programming, while no significant increase was found in the variable of complex programming skills. Among students who received coding education with Code.org, there was a significant increase in the variable of complex programming skills on the self-efficacy perception scale related to programming, while no significant increase was found in the variable of basic programming task skills. After the intervention, students who received education with Scratch and those who received education with Code.org both indicated that coding with these two block-based programming tools was easy, fun, and enjoyable.