Ergenlerde teknoloji bağımlılığının depresyon düzeyi ve uyku kalitesine etkisi
The impact of technology addiction on depression levels and sleep quality in adolescents
- Tez No: 889571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN AKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ergenlerde teknoloji bağımlılığının depresyon düzeyi ve uyku kalitesine etkisi Amaç: Bu araştırma, ergenlerde teknoloji bağımlılığının depresyon düzeyi ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma Ekim 2022- Temmuz 2024 tarihleri arasında Malatya ili Darende ilçesinde bulunan 5 lisede yapılmıştır. Liselerden seçilecek ergenler kümelerdeki öğrenciler listelenerek basit rastgele örnekleme yöntemi ile 634 kişi olarak seçilmiştir. Veriler; Kişisel bilgi formu, teknoloji bağımlılık, uyku kalitesi ve ergen depresyon ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı, değerlendirmesinde ise tanımlayıcı istatistik, yüzdelik dağılım, regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Impact of Technology Addiction on Depression Levels and Sleep Quality in Adolescents Aim: This study aimed to examine the effects of technology addiction on depression levels and sleep quality in adolescents. Materials and Methods: The research was conducted as a cross-sectional study between October 2022 and July 2024 in five high schools located in Darende district of Malatya province. A total of 634 adolescents were selected from the schools using simple random sampling by listing the students within clusters. Data were collected using a personal information form, technology addiction scale, sleep quality scale, and adolescent depression scale. For data analysis, the SPSS 21.0 software package was used, employing descriptive statistics, percentage distribution, and regression analyses.