Bipolar Bozukluk tanısı olan hastalarda çocukluk çağı travmaları ile olumsuz hastalık algısı arasındaki ilişkide umutsuzluğun aracı rolü
The mediating role of hopelessness in the relationship between childhood traumas and negative illness perception in patients diagnosed with Bipolar Disorder
- Tez No: 889572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİŞAN BURAK YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı bipolar bozukluk tanısı olan hasta örnekleminde çocukluk çağı travmaları ile olumsuz hastalık algısı arasındaki ilişkide umutsuzluğun aracı rolünün incelenmesidir. Ek olarak; çocukluk çağı travması, umutsuzluk ve olumsuz hastalık algısı değişkenleri arasındaki ilişkilerin ve bu değişkenlerin katılımcılara ait çeşitli sosyodemografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesinde planlanmıştır ve kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini bipolar bozukluk tanısı almış ve remisyonda olan, 18- 65 yaş aralığındaki 121 (65 kadın, 56 erkek) katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu (DBF), Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOYÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Kısa Hastalık Algısı Ölçeği (KHAÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of hopelessness in the relationship between childhood traumas and negative illness perception in a sample of patients diagnosed with bipolar disorder. In addition; It is also aimed to examine the relationships between the variables of childhood trauma, hopelessness and negative illness perception and whether these variables differ according to various sociodemographic characteristics of the participants. The research was planned within the framework of the relational survey model and is a cross-sectional study. The sample of the study consists of 121 participants (65 women, 56 men) between the ages of 18 and 65, who have been diagnosed with bipolar disorder and are in remission. The Demographic Information Form, Adverse Childhood Experiences (ACEs) Scale, Beck Hopelessness Scale (BHS) and Brief Illness Perception Scale (KHAS) were used as data collection tools in the study.