Obezitenin fiziksel performans ve psikososyal sağlık üzerine etkisi: Bir karşılaştırmalı çalışma
The effect of obesity on physical performance and psychosocial health: A comperative study
- Tez No: 889598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışma obez, preobez ve normal vücut kitle indeksine sahip bireylerde fiziksel performans ve psikososyal sağlığın değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada 20-49 yaş aralığında, %76.4'ü kadın (n= 94), %23,6'sı erkek (n= 29) toplam 123 katılımcı değerlendirilmiştir. Katılımcılar vücut kitle indeksine göre üç gruba ayrılmıştır ve her grup 41 kişiden oluşmaktadır. Sosyodemografik özellikler tanımlayıcı anket ile sorgulanmıştır. Yeme alışkanlığı 'DEBQ' ve fiziksel aktivite düzeyi 'UFAA- Kısa Form' ile değerlendirilmiştir. Fiziksel performans değerlendirilmesinde 'Chester Step Test', 'Stork Denge Testi', 'Y Denge Testi', 'Otur-Uzan Testi', 'Gövde Lateral Fleksiyon Testi', 'McGill Core Endurans Testi', '5 Kez Otur-Kalk Testi', 'NYPDT' kullanılmıştır. Psikososyal sağlık 'ASRS-v1.1' ve 'WHOQOL-BREF' ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to evaluate physical performance and psychosocial health in obese, preobese and normal body mass index individuals. Material and Method: A total of 123 participants between the ages of 20-49, 76.4% female (n= 94) and 23.6% male (n= 29) were evaluated in the study. Participants were divided into three groups according to body mass index and each group consisted of 41 participants. Sociodemographic characteristics were questioned with a descriptive questionnaire. Eating habits were assessed with 'DEBQ' and physical activity level was assessed with 'UFAA-Short Form'. 'Chester Step Test', 'Stork Balance Test', 'Y Balance Test', 'Sit and Reach Test', 'Trunk Lateral Flexion Test', 'McGill Core Endurance Test', '5 Times Sit to Stand Test', 'NYPDT' were used to assess physical performance. Psychosocial health was assessed with 'ASRS-v1.1' and 'WHOQOL-BREF'. Results: In the study, a significant difference was found between the groups in Y Balance Test, McGill Core Endurance Test, 5 Times Sit to Stand Test, WHOQOL-BREF and ASRS-v1.1 (p < 0.05).