Miyeloid lösemilerde PRSS57 gen ifadesi ve tedavi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of PRSS57 gene expression and its relationship with treatment in myeloid leukemias
  1. Tez No: 889618
  2. Yazar: BAHADIR KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SIRMA EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Miyeloid lösemiler, kronik miyeloid lösemi (KML) ve akut miyeloid lösemi olarak iki gruba ayrılmaktadır. KML, BCR-ABL1 füzyon geninin oluşturduğu genetik anomali nedeniyle hematopoetik kök hücrelerden köken alan miyeloid hücre serilerinde kontrolsüz proliferasyon sonucu oluşmaktadır. AML ise kemik iliğinde olgunlaşmamış miyeloid hücrelerin kontrolsüz proliferasyonu ve farklılaşmanın bozulmasıyla oluşmaktadır. PRSS57 geni, serin proteazlar ailesinden olup, arjinine-spesifik bir serin proteaz kodlar. Bu gen miyeloblastlarda ve promiyelositlerde yüksek oranda ifade edilmektedir. PRSS57 ekspresyonun, KML tedavisinde erken moleküler yanıt ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. PRSS57'nin AML'deki rolü ise henüz çalışılmamıştır. Çalışmamızda, KML tedavisinde kullanılan tirozin kinaz inhibitörlerini (TKİ'leri) KML hücrelerine uygulayarak ve APL (AML-M3) tedavisinde kullanılan All-trans retinoik asidi (ATRA) AML hücrelerine uygulayarak PRSS57 ekspresyonu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu sebeple, K562 hücrelerine TKİ'ler (imatinib, nilotinib ve dasatinib) uygulanarak IC50 konsantrasyonu MTT testiyle belirlendi ve hücrelere belirlenen ilaç konsantrasyonları uygulandı. AML hücrelerine (THP1, NB4 ve HL60) ise ATRA uygulandı. 24, 48 ve 72. saatte PRSS57 ekspresyon değişimi RT-qPZR ile analiz edildi. Kontrol grubuna göre imatinib, nilotinib ve dasatinib uygulanmış hücrelerin 24. saatte PRSS57 ekspresyonunda, sırasıyla 10,29, 5,81 ve 23,34 kat; 48. saatte ise 3,29, 2,94 ve 20,11 kat artış tespit edildi. THP1 hücrelerinin PRSS57 ekspresyonunda kontrol grubuna kıyasla 24. saatte 4,5 kat, 48. saatte 18,54 kat ve 72. saatte 14,52 kat artış tespit edildi ancak HL60 ve NB4 hücrelerinde anlamlı bir değişim gözlemlenmedi. Bu durum AML hücrelerinin, hücre tipine özgü farklı düzenlemelerinden kaynaklanabilmektedir. Bulgularımız, K562 hücrelerinde TKİ'lerin PRSS57 ekspresyonunu indükleyerek hücre ölüm yolaklarını aktive edebileceğini ve bu yolaklarda rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Myeloid leukemia is categorized into chronic myeloid leukemia (CML) and acute myeloid leukemia (AML). CML results from abnormal proliferation of myeloid cell lineages originating from hematopoietic stem cells due to the BCR-ABL1 fusion gene. AML is characterized by the proliferation of immature myeloid cells and disrupted differentiation in the bone marrow. PRSS57 gene, which encodes an arginine-specific serine protease, is highly expressed in myeloblasts and promyelocytes. PRSS57 expression has been linked to an early molecular response to CML treatment, but its role in AML remains unexplored. In this study, we aimed to investigate the effects of tyrosine kinase inhibitors (TKIs) used in the treatment of CML by applying them to CML cells, and the effects of all-trans retinoic acid (ATRA) used in the treatment of APL (AML-M3) by applying it to AML cells on PRSS57 expression. Therefore, TKIs (imatinib, nilotinib, and dasatinib) were applied to K562 cells, and the IC50 concentration was determined using the MTT assay, followed by the application of these drug concentrations to the cells. AML cells (THP1, NB4, and HL60) were treated with ATRA. Changes in PRSS57 expression were analyzed by RT-qPCR at 24,48,and 72 h. Compared to the control group, imatinib, nilotinib, and dasatinib increased PRSS57 expression in K562 cells by 10.29-, 5.81, and 23.34 fold at 24 h and 3.29-, 2.94, and 20.11 fold at 48 h, respectively. In THP1 cells, PRSS57 expression increased 4.5-, 18.54, and 14.52 fold at 24, 48, and 72 h, respectively, but no significant change was observed in HL60 and NB4 cells. This may be due to the cell type-specific regulation in AML cells. Our findings suggested that TKIs can induce PRSS57 expression in K562 cells, potentially activating cell death pathways and playing a role in cell death.