The impact of self-assessment on foreign language students' mindset and writing achievements
Özdeğrelendirmenin yabancı dil öğrencilerinin zihniyet ve yazma başarıları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 889624
  2. Yazar: AMENAH LUAY MOHAMMED YAHYA ALMASRAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKBAR RAHIMI ALISHAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Zihin yapıları teorisi ve öz-değerlendirme alanındaki araştırmacılar, başarıyı nasıl artırabileceklerini anlamaya çalışmaktadır. Bu çalışma, öğrencilerin yazma başarılarını öngörmekte yazma zihniyetleri ve öz-değerlendirmenin etkilerini incelemiştir. Çalışma, öğrencilerin yazma yeteneklerine dair inançlarının yazma başarılarına nasıl etki ettiğini araştırmak için teorik bir çerçeve olarak Carol Dweck'in Zihniyet Teorisi'ni (2006) kullandı. Çalışma temelde (1) öğrencilerin yazma zihniyetleri ile yazma başarıları arasındaki ilişkiyi, (2) öğrencilerin yazma zihniyetleri üzerindeki etkisi olan öz-değerlendirme kullanımının etkisini ve (3) öğrencilerin yazma başarıları üzerindeki etkisi olan öz-değerlendirme kullanımının etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçlara ulaşmak için, Libya'da İngiliz Dili Bölümü'nde lisansüstü öğrenim gören 56 Libya'lı öğrenci üzerinde yarı deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Gerekli veriler, Nicel Veri Toplama Araçları olan Yazma Kuramları Ölçeği (Limpo ve Alves, 2014), öz-değerlendirme formu (Elgadal, 2017) ve yazma başarı testi ile elde edilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin yazma zihniyetleri ile yazma başarıları arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öz-değerlendirme kullanımının öğrencilerin yazma başarıları üzerinde ve yazma zihniyetleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, öğrencilerin yazma başarılarını iyileştirmede gelişme odaklı yazma zihniyeti ile öz değerlendirme arasındaki potansiyel ilişkiyi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Both Researchers in the area of mindsets theory and self-assessment seek to understand how to enhance achievements. This study examined the effects of writing mindsets and self-assessment in predicting students' writing achievements. The study used Carol Dweck's Mindset Theory (2006) as a theoretical framework to investigate how students' beliefs regarding their writing ability impact their writing achievements. The study basically sought to find out (1) the relationship between students' writing mindsets and their writing achievements, (2) the impact of using self-assessment on students' writing mindsets, and (3) the impact of using self-assessment on students' writing achievements. In pursuit of these objectives, a quasi-experimental study was conducted on 56 Libyan postgraduate students in the English language department in the Libyan Academy for Postgraduate studies. The required data were obtained by quantitative data collection instruments: The Implicit Theories of Writing Scale (Limpo and Alves, 2014), self-assessment sheet (Elgadal, 2017), and writing achievements test. The results revealed that there was a relationship between students' writing mindsets and writing achievements. Furthermore, the use of self-assessment had significantly influenced students' writing achievements as well as their writing mindsets. The study's results highlight the potential relationship between growth writing mindset and self-assessment in improving students' writing achievements.