Koroner ektazisi olan hastalarda plazma aterojenik indeksinin ektazisi olmayan hastalarla karşılaştırılması
Comparison of plasma atherogenic index in patients with and without coronary artery ectasia
- Tez No: 889652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TİBİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Koroner Ektazisi Olan Hastalarda Plazma Aterojenik İndeksinin Ektazisi Olmayan Hastalarla Karşılaştırılması Dr. Sezer Markirt, Uzmanlık Tezi, ADIYAMAN, 2024 Amaç: Bu tezin amacı, plazma trigliseridlerinin (TG) yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-C) düzeylerine oranının logaritması ile hesaplanan plazma aterojenik indeksinin(PAİ) koroner arter ektazisinin(KAE) öngörülmesindeki önemini, koroner arter ektazisi olan ve olmayan hastaları bu indeks açısından karşılaştırarak araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2019 ve Eylül 2023 tarihleri arasında yapılan koroner anjiyografilerde izole KAE mevcut olan 70 hasta ve normal koroner arterlere(NKA) sahip olan 70 hasta olmak üzere toplam 140 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, laboratuar bulguları karşılaştırıldı. Tüm vakaların rutin tetkiklerinden elde edilen lipid paneli ile plazma aterojenik indeksleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızdaki koroner arter ektazisi mevcut olan hastaların 23(%32.9)' u kadın ve 47(%67.1)' i erkek hasta idi. Çalışmadaki popülasyonun yaş ortalaması 55.5±10.8 iken koroner arter ektazisi grubunun 56.8±10.5, normal koroner arterlere sahip hastaların 54.2±10.9 olarak ölçüldü. Demografik veriler incelendiğinde hipertansiyon ve diyabetes mellitus dışındaki diğer parametrelerde her iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Plasma Atherogenic Index in Patients with and Without Coronary Artery Ectasia Dr. Sezer Markirt, SpecialityThesis, ADIYAMAN, 2024 Objective: The aim of this thesis was to investigate the importance of plasma atherogenic index, which is calculated by the logarithm of the ratio of plasma triglycerides (TG) to high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) levels, in the prediction of coronary artery ectasia by comparing patients with and without coronary artery ectasia regarding this index. Methods: A total of 140 patients, including 70 patients with isolated coronary artery ectasia (CAE) and 70 patients with normal coronary arteries, who underwent coronary angiography between January 2019 and September 2023 in Adıyaman University Faculty of Medicine, Department of Cardiology, were included in our study. Demographic characteristics and laboratory findings of the patients were compared. Plasma atherogenic indices of all cases were calculated using lipid parameters obtained in routine laboratory examinations. Results: In our study, 23(32.9%) of the patients with coronary artery ectasia were female and 47(67.1%) were male. The mean age of the study population was 55.5±10.8 years, 56.8±10.5 years in the coronary artery ectasia group and 54.2±10.9 years in patients with normal coronary arteries. When demographic data were analysed, no significant difference was found between the two groups in other parameters except hypertension and diabetes mellitus.