The migration policy of African Union: The case study of Somalia
Afrika Birliği'nin göç politikası: Somali örneği
- Tez No: 889746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Afrika Birliği uzun zamandır kıtadaki göçün karmaşıklığıyla boğuşmaktadır; bu sorun hem çeşitli siyasi, ekonomik ve sosyal faktörlerin bir yansıması hem de bunlara bir yanıt niteliğindedir. Bu tez, bölgesel örgütün diğer uluslararası örgütler, bölgesel ekonomik topluluklar ve üye devletlerin hükümetleriyle iş birliği yaparak uygun stratejiler benimsemek suretiyle bu olguyla nasıl başa çıktığını araştırmaktadır. Nüfus göçünün 25 yılı aşkın bir süredir devam ettiği Doğu Afrika ülkelerinden biri olan Somali'yi vaka çalışması olarak ele alan tez, Afrika Birliği'nin Somali'de göçü tetikleyen temel olarak siyasi ve çevresel faktörleri nasıl ele aldığını, aynı zamanda mültecileri nasıl koruduğunu ve hem Somali içinde hem de dışında haklarını nasıl savunduğunu incelemektedir. Bu tez aynı zamanda ülkedeki göç yönetişimindi karşılaşılan zorluklara ışık tutmakta ve Afrika Birliği girişimlerinin etkinliğinin artırılması için tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The African Union has long grappled with the complexities of migration across the continent, a challenge that is both a reflection of and a response to diverse political, economic, and social factors. This thesis explores how the regional organisation is dealing with this phenomena by collaborating with other international organisations, regional economic communities as well as the governments of its member states to adopt appropriate strategies. Taking for case study Somalia, one of the East African countries whose population exodus has been going on for more than 25 years, the thesis examines how the AU addresses the factors driving migration in Somalia which are mainly political and environmental but also protects the refugees and advocates for their rights both within and outside Somalia. This thesis also sheds light on the challenges encountered in migration governance in the country and makes recommendations for improving the effectiveness of AU initiatives.