Yumurtalık koyu (Adana) larval balık biyoçeşitliliğinin DNA barkodlama ile incelenmesi
Investigation of larval fish biodiversity in Yumurtalık bight (Adana) with DNA barcoding
- Tez No: 889748
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN MAVRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Balıklar yüksek fekonditeye sahip canlılardır. Boyutları 0,5 mm ile 2 mm arasında değişen çok sayıda yumurtayı tür özelliklerine göre su kolonuna veya zeminde çeşitli ortamlar üzerine bırakarak çoğalırlar. İskenderun Körfezi Doğu Akdenizin önemli balıkçılık alanlarından biri olarak bilinmektedir. Yumurtlık koyu ise çevresinde bulunan lagünlerden dolayı balıklar için önemli bir üreme ve beslenme sahası olarak bilinmektedir. Bu çalışmada Yumurtalık koyunda üreyen ve koyu beslenme alanı olarak kullanan türlere ait larvalar morfolojik ve moleküler yöntemler kullanılarak mümkün olan en alt taksonomik seviyede teşhis edilmiştir. Örneklemeler sırasında yapılan ölçümlere göre koy içi sıcaklık yıl içerisinde 10,7 OC ile 30,4 OC arasında değişim göstermiştir. Koyda yapılan örneklemelerde toplamda 1473 adet larva ve 52839 adet yumurta elde edilmiştir. Yapılan morfolojik ve moleküler analizler sonucunda elde edilen bu yumurta ve larvaların 17 farklı takım içerisinde yer alan 34 farklı aileye ait 80 taksondan oluştuğu görülmüştür. Elde edilen yumurta ve larvalar türlerin ekonomik değeri yönünden değerlendirildiği zaman %11'inin ekonomik değeri yüksek türler olduğu, %43'ünün ise kısmen yüksek ticari değere sahip türlerden oluştuğu görülmüştür. Koyu üreme ve gelişme sahası olarak kullanan türlerin %71'inin yerli, %29'unun ise yabancı türlerden oluştuğu tespit edilmiştir. Yine IUCN'nin yayınlamış olduğu kırmızı listede yer alan Pomatomus saltatrix (Lüfer) ve Umbrina cirrosa (Minakop) 'nın bölgeyi üreme ve beslenme alanı olarak kullandığı bu çalışmada yapılan analizler sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fish are highly fecund organisms. They reproduce by depositing a large number of eggs, ranging in size from 0.5 mm to 2 mm, into the water column or various substrates based on species characteristics. Iskenderun Bay is known as one of the important fishing areas in the Eastern Mediterranean. In Iskenderun Bay, Yumurtalık Bight is an important spawning ground due to the surrounding lagoons, serving as both a breeding and nursery habitat. In this study monthly ichthyoplankton samplings were carried out from December 2020 to December 2021 at 13 stations and the collected larvae were identified using morphological and molecular methods down to the lowest taxonomic level. Based on measurements during sampling, the in-bay temperature ranged from 10.7°C to 30.4°C throughout the year. A total of 1473 larvae and 52839 eggs were collected during the sampling process. Morphological and molecular analyses indicated that these eggs and larvae belonged to 80 taxa from 34 different families within 17 distinct orders. When evaluated economically, 11% of the collected specimens represented species with very high economic value, while 43% of species were with high commercial importance. Among the species utilizing the bay for spawning and nursery, 71% were indigenous and 29% were non-indigenous species. Furthermore, the study revealed that Pomatomus saltatrix (Bluefish) and Umbrina cirrosa (Shi drum), listed in the IUCN Red List, use the region as a breeding and feeding area.