A decomposable branch-and-price formulation for optimal classification trees
En iyi sınıflandırma ağaçlarını bulmak için geliştirilmiş ayrıştırılabilir dal-fiyat formülasyonu
  1. Tez No: 889913
  2. Yazar: ELİF RANA YÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAGİ HANALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Karma-tamsayılı programlama kullanılarak en az sınıflandırma hatasına sahip sınıflandırma ağaçları elde edilebilir. Ancak, kullanılan veri kümelerinin boyutu ve ağacın derinliği arttıkça, ilgili tamsayılı programlama modellerinin çözülmesi hesaplama açısından maliyetlidir. Bu da, verimli çözüm yöntemlerinin kullanılmasını gerektirir. Bu çalışmada, optimal sınıflandırma ağacı problemlerinin çözülmesi için özgün bir dal-fiyat algoritması yaklaşımı sunulmaktadır. Problem, her seviyedeki karar düğümünde hangi özelliğin hangi yaprağa bölünmesi gerektiğine karar veren“desen tabanlı”bir formülasyon kullanılarak modellenmiş ve dal-fiyat yaklaşımı ile çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar, önerilen yöntemin, enküçük hatayı veren sınıflandırma ağaçlarının oluşturulması için etkin bir yaklaşım olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Construction of Optimal Classification Trees (OCTs) using mixed-integer programs, is a promising approach as it returns a tree with minimum classification error. Yet solving integer programs to optimality is known to be computationally costly, especially as the size of the instance and the depth of the tree grow, calling for efficient solution methods. Our research presents a new, decomposable model which lends itself to efficient solution algorithms such as Branch-and-Price. We model the classification tree using a“pattern-based”formulation, deciding which feature should be used to split data at each branching node of each leaf. Our results are promising, illustrating the potential of decomposition in the domain of binary OCTs.