Öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı, dijital yeterlikleri, hayat boyu öğrenme eğilimleri ve mesleki doyumları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' information literacy, digital competencies, lifelong learning tendencies and professional satisfaction
  1. Tez No: 889932
  2. Yazar: HASİNE HİLAL YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı, dijital yeterliği ve hayat boyu öğrenme becerileri mesleki anlamda büyük önem arz etmekte olup mesleki doyumlarını da olumlu olarak etkileyebilir. Bu bağlamda araştırmanın amacı öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı, dijital yeterlikleri, hayat boyu öğrenme eğilimleri ve mesleki doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya Isparta ilinde farklı kademelerde görev yapan 473 öğretmen katılım sağlamıştır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği, Dijital Yeterlik Ölçeği, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği ve Mesleki Doyum Ölçeği uygulanmış elde edilen veriler SPSS ve AMOS programlarında analiz edilmiştir. Bilgi okuryazarlığı, dijital yeterlik, hayat boyu öğrenme ve mesleki doyum arasındaki ilişki yapısal eşitlik modellemesi (YEM) yoluyla sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre Hayat boyu öğrenme toplam varyansın %33'ünü; mesleki doyum ise %9'unu açıklamaktadır. Bilgi okuryazarlığı, dijital yeterlik, hayat boyu öğrenme ve mesleki doyum birbirini tamamlayan birçok unsurdan oluşmaktadır. Bilgiyi bulma, kullanma ve değerlendirme becerisine sahip öğretmen dijital araçları kullanarak bilgi okuryazarlığı ile dijital yeterliliğe sahiptir. Bu iki yeterlik, öğretmenlerin sürekli öğrenme ve kendini geliştirme süreçlerini destekler. Hayat boyu öğrenme, öğrenen ve gelişen öğretmenin mesleki motivasyonunun artmasına da neden olur. Mesleki doyuma ulaşan öğretmen işinde daha başarılı, daha mutludur. Motivasyon ile de ilişkili olan mesleki doyum, öğretmenlerin mesleki başarılarının yanı sıra kişisel gelişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu bağlamda öğretmenlerin bilgi okuryazarlığı ve dijital yeterliliği yaşam boyu öğrenmeyi, yaşam boyu öğrenmede mesleki doyumu doğrudan etkilemektedir. Dijital yeterliliğin ise mesleki doyumu yaşam boyu öğrenme aracılığı ile dolaylı olarak etkilediği görülmektedir. Sonuç olarak, öğretmenlerin bilgi okuryazarlıklarının ve dijital yeterliliklerinin hayat boyu öğrenmelerini pozitif yönde etkilediği ve bu değişkenlerin ise doğrudan veya dolaylı olarak öğretmenlerin mesleki doyumlarını olumlu yönde etkilediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Teachers' information literacy, digital competence and lifelong learning skills are of great professional importance and can positively affect their professional satisfaction. In this context, the aim of the research is to examine the relationship between teachers' information literacy, digital competence, lifelong learning tendencies and professional satisfaction. 473 teachers working at different levels in Isparta province participated in the research. Personal Information Form, Information Literacy Scale, Digital Competence Scale, Lifelong Learning Tendency Scale and Professional Satisfaction Scale were applied to the participants and the obtained data were analyzed in SPSS and AMOS programs. The relationship between information literacy, digital competence, lifelong learning and professional satisfaction was tested through structural equation modeling (SEM). According to the findings, lifelong learning accounts for 33% of the total variance; Professional satisfaction explains 9%. Information literacy, digital competence, lifelong learning and professional satisfaction consist of many elements that complement each other. A teacher who has the skills to find, use and evaluate information has information literacy and digital competence by using digital tools. These two competencies support teachers' continuous learning and self-improvement processes. Lifelong learning also increases the professional motivation of teachers who learn and develop. A teacher who is professionally satisfied is more successful and happier in his job. Professional satisfaction, which is also related to motivation, positively affects teachers' personal development as well as their professional success. In this context, teachers' information literacy and digital competence directly affect lifelong learning and professional satisfaction in lifelong learning. It is seen that digital competence indirectly affects professional satisfaction through lifelong learning. As a result, it is understood that teachers' information literacy and digital competence positively affect their lifelong learning, and these variables directly or indirectly affect teachers' professional satisfaction positively.