Exploring the self-efficacy and attitudes towards inclusive education among foreign language teachers: A cross-national analysis
Yabancı dil öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik öz yeterliklerinin ve tutumların incelenmesi: Uluslararası bir analiz
  1. Tez No: 889959
  2. Yazar: İREM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. NUR ÇAKIR, DOÇ. PERVİN OYA TANERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, beş farklı Avrupa ülkesindeki yabancı dil öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime yönelik öz yeterliliklerini ve tutumlarını ve bunları etkileyen faktörleri araştırmaktır. Beş Avrupa ülkesinden (Türkiye, İrlanda, İspanya, Fransa ve İngiltere) 266 yabancı dil öğretmeninden toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis testleri ve Mann-Whitney U ikili karşılaştırmaları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, beş Avrupa ülkesindeki yabancı dil öğretmenlerinin genel olarak yüksek öz yeterlilik (M = 5,5) ve olumlu tutumlara (M = 5,57) sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ülkeler arasında önemli farklılıklar bulunmaktadır. İspanya hem öz yeterlilik hem de tutumlar açısından en yüksek genel ortalamaya sahiptir. İspanya, hem öz yeterlik (M = 5,86) hem de tutumlar (M = 5,80) için en yüksek genel ortalamaya sahiptir. Kapsayıcı eğitim üzerine eğitim (Davranışı Yönetme ve İşbirliği için p < 0,05), yerel mevzuat bilgisi (Davranışı Yönetme ve İşbirliği için p < 0,001), yaş (Davranışı Yönetme için p < 0,05) ve kapsayıcı eğitimde deneyim hem öz yeterlikleri hem de tutumları önemli ölçüde etkilemiştir. Ancak cinsiyetin önemli bir etkisi olmamıştır. Bu bulgular, Avrupa sınıflarında kapsayıcı uygulamaları teşvik etmek için hedefli mesleki geliĢim ve politika girişimlerine olan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate foreign language teachers' self-efficacy and attitudes towards inclusive education in five different European countries focusing on the factors influencing the sense of self-efficacy and attitudes towards using inclusive practices. Data collected from 266 language teachers across five European countries (Turkiye, Ireland, Spain, France, and the UK) were analyzed utilizing descriptive statistics, Kruskal Wallis tests, and Mann-Whitney U pairwise comparisons. According to the findings, foreign language teachers have overall high self-efficacy (M = 5.5) and positive attitudes (M = 5.57). There are significant variations among countries. Spain has the highest overall means for both self-efficacy (M = 5.86) and attitudes (M = 5.80). Training in inclusive education (p < 0.05 for Managing Behavior and Collaboration), knowledge of local legislation (p < 0.001 for Managing Behavior and Collaboration), age (p < 0.05 for Managing Behavior), and experience in inclusive education significantly influenced both self-efficacy and attitudes. Gender, however, did not have a significant effect. These findings underscore the need for targeted professional development and policy initiatives to foster inclusive practices in European classrooms.