The implementation of drama in language teaching: Exploring its effects on EFL learners' attitudes and self-efficacy at the high school level
Dil öğretiminde dramanın uygulanması: İngilizceyi yabancı dil olarak lise düzeyinde öğrenenlerin tutum ve öz-yeterlikleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 933853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRCAN DEMİROGLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Drama, geçmişten günümüze uzanan bir sanat formu olarak, eğitim bağlamında çeşitli amaçlarla sıklıkla kullanılmakta ve öğrencilerin öğrenme deneyimlerini geliştiren bir araç olarak geniş ölçüde kabul görmektedir. Bu çalışma, drama tabanlı etkinliklerin lise öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumları ve İngilizce dil edinimi konusundaki öz-yeterlik inançları üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmaktadır. Karma yöntem araştırma tasarımı benimsenen çalışmada, nicel ve nitel yaklaşımlar bir arada kullanılmaktadır. Nicel veriler, iki ön-test ve son-test anketi yoluyla toplanmıştır: biri İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenmeye yönelik tutumları, diğeri ise dört dil becerisine ilişkin öz-yeterlik inançlarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Nitel veriler ise yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci günlükleri ve gözlem formları aracılığıyla elde edilmiştir. Bu veriler, drama tabanlı etkinliklerin deney grubu üzerindeki tutum ve öz-yeterlik inançlarına etkisini derinlemesine incelemek amacıyla kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen özel bir liseden 36 öğrenci, deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Müdahale süreci sekiz hafta sürmüştür. Nicel bulgular, drama tabanlı etkinliklerin deney ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, lise öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumları ve öz-yeterlik inançları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak, deney grubu içinde yalnızca ön-test ve son-test sonuçları karşılaştırıldığında, tutum düzeylerinde gözlemlenen iyileşmeler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna karşılık, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrenci günlüklerinden elde edilen nitel bulgular, katılımcıların drama tabanlı etkinliklere ilişkin son derece olumlu algılara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bulgular, drama tabanlı etkinliklerin öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik tutumlarında ve öz-yeterlik inançlarında olumlu bir değişim sağlayabileceğini göstermektedir. Araştırma, dramanın etkili bir pedagojik araç olarak dil eğitimi müfredatına dahil edilmesinin öğrenme çıktılarının iyileştirilmesine katkı sağlayabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Drama, a form of artistic expression with roots in antiquity, is frequently utilized in educational contexts for diverse purposes and is widely regarded as a means to enhance students' learning experiences. This study investigates the potential impact of drama-based activities on high school students' attitudes toward learning English and their self-efficacy beliefs regarding English language acquisition. Employing a mixed-methods research design, the study integrates both quantitative and qualitative approaches. Quantitative data were collected through the administration of two pre-test and post-test questionnaires: one measuring attitudes toward learning English as a foreign language and the other evaluating self-efficacy beliefs across the four language skills. Qualitative data were gathered using face-to-face semi-structured interviews, student diaries, and observation forms, aiming to explore how drama-based activities influence the attitudes and self-efficacy beliefs of the experimental group. A purposive sampling method was used to select 36 students from a private high school, who were subsequently divided into experimental and control groups. The intervention spanned an eight-week period. The quantitative results indicate that drama-based activities positively influence high school students' attitudes and self-efficacy beliefs toward English language learning when comparing the experimental and control groups. However, within the experimental group, while improvements in attitude levels were observed between pre-test and post-test measurements, these changes were not statistically significant. In contrast, the qualitative findings derived from semi-structured interviews and student diaries reveal overwhelmingly positive perceptions of drama-based activities among participants. In summary, the findings suggest that drama-based activities can foster a positive transformation in students' attitudes and self-efficacy beliefs regarding English language learning. The study highlights the potential of drama as an effective pedagogical tool in language education, advocating its inclusion in curricula to enhance learning outcomes.