Cerrahi dumanın olumsuz etkilerini azaltmada iki farklı yöntemin karşılaştırılması: Duman filtreleyen elektrokotere karşı çift kat maske kullanımı
Comparison of two different methods to reduce the adverse effects of surgical smoke: Smoke filtering electrocautery versus double layer mask use
- Tez No: 890029
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Cerrahi Dumanın Olumsuz Etkilerini Azaltmada İki Farklı Yöntemin Karşılaştırılması: Duman Filtreleyen Elektrokotere Karşı Çift Kat Maske Kullanımı Amaç: Bu çalışma cerrahi dumanın olumsuz etkilerini azaltmada kullanılan duman filtreleyen elektrokoter cihazı ile çift kat maske kullanımının etkinliğini belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma Aralık 2023- Ağustos 2024 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Ameliyathane biriminde gerçekleştirildi. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Belirtilen Sağlık Sorunları Anketi”ve kan gazı laboratuvar sonuçlarını kaydetmek için“Uygulama Kayıt Formu”kullanılarak toplandı. Araştırma 108 (36 kontrol grubu, 36 çift kat maske grubu, 36 duman filtreleme sistemi bulunan elektrokoter kullanan) ameliyathane çalışanı ile yürütüldü. Bulgular: Grupların tanıtıcı özellikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, grupların değişkenler yönünden benzer özelliklere sahip olduğu belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of Two Different Methods to Reduce the Adverse Effects of Surgical Smoke: Smoke Filtering Electrocautery versus Double Layer Mask Use Aim: This study was conducted to determine and compare the effectiveness of the smoke filtering electrocautery device used to reduce the negative effects of surgical smoke and the use of a double layer mask. Material and Method: The study was conducted as a randomised controlled experimental study. The study was conducted between December 2023 and August 2024 at Atatürk University Health Research and Application Centre Operating Theatre unit. Data were collected using the Personal Information Form, Specified Health Problems Questionnaire, and the Practice Record Form to record blood gas laboratory results. The study was conducted with 108 operating theatre workers (36 control group, 36 double-layer mask group, 36 using cautery with smoke filtering system). Results: The descriptive characteristics of the groups were not statistically significant and the groups had similar characteristics in terms of variables (p>0.05).