Okul çocuklarının kahvaltıya yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining school children's attitudes towards breakfast
  1. Tez No: 890034
  2. Yazar: EYLÜL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Okul Çocuklarının Kahvaltıya Yönelik Tutumlarının İncelenmesi Araştırma okul çocuklarının kahvaltıya yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Edirne ili Uzunköprü ilçe merkezindeki ortaokullarda öğrenim gören 9-11 yaş arası 5. sınıf 497 ve 6. sınıf 389 olmak üzere toplam 886 öğrenci oluşturdu. Örneklem sayısı 328 olarak hesaplanmış olup, araştırma 328 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 11 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ve 9-11 Yaş Grubu Çocuklar İçin Kahvaltı Tutumu Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 12.01.2022 - 09.06.2023 tarihleri arasında yüz yüze toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, medyan, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için Bonferroni kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalamasının 10,74±0,437, %56,1'inin 5. sınıf öğrencisi ve %51,2'sinin kız olduğu görülmüştür. Araştırmada 9-11 Yaş Grubu Çocuklar İçin Kahvaltı Tutumu Ölçeği puanının 50,97±9,28 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining School Children's Attitudes Towards Breakfast The study was carried out cross-sectionally in order to examine the attitudes of school children towards breakfast. The universe of the research consisted of 886 students, 497 in the 5th grade and 389 in the 6th grade, between the ages of 9-11, studying in secondary schools in the city center of Uzunköprü in Edirne. The sample number was calculated as 328 and the research was carried out with 328 students. Personal information form consisting of 11 questions and Breakfast Attitude Scale for 9-11 Age Group Children were used as data collection tools in the study. The data were collected face to face between 01.12.2022 and 09.06.2023. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. While evaluating the data, descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, median, mean, standard deviation) were used. The conformity of the data used to the normal distribution was tested. In the comparison of quantitative data in normally distributed data, independent t-test was used for the difference between two independent groups, and one-way analysis of variance was applied when comparing more than two independent groups, and Bonferroni was used to find the group that made a difference when there was a difference. It was seen that the mean age of the participants was 10.74±0.437, 56.1% were 5th grade students and 51.2% were girls. In the study, it was determined that the Breakfast Attitude Scale score for 9-11 Age Group Children was 50.97±9.28.