Elit futbolcularda uygulanan sekiz haftalık nöro atletik egzersizlerin motorik ve beceri paremetleri üzerine etkisi
The effect of eights-week neuro athletic exercises applied to elite soccer players on motoric and skill parameters
- Tez No: 890078
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ALPAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, elit futbolcular üzerinde sekiz hafta boyunca uygulanan nöroatletik antrenman programının motorik ve beceri performans üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Balıkesir Büyükşehir Belediye Spor Kulübü'nde oynayan 18-22 yaş arasında gönüllü elit erkek (n=30) futbolcu üzerinde yürütülmüştür. Çalışma grubumuza, sekiz hafta boyunca ''Nöroatletik Antrenman Programı'' uygulanmıştır. Katılımcılara ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Mor-Christian Pas Testi'', ''Mor-Christian Şut Testi'', ''Sit and Reach Testi'' ve ''İzokinetik Kas Kuvvet Testi'' uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında; Bağımlı Örneklemler T Testi, Cohens'd kullanılarak analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p≤0,05 kabul edilmiştir. Çalışma bulgularına göre, Mor Christian Pas ve Mor Christian Şut Testleri'nin ön ve son test karşılaştırmaları sonucunda, futbolcuların her iki testte de anlamlı ölçüde(p0,05). Nöro-atletik antrenmanların futbol performansını optimize etme potansiyelini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of a neuroathletic training programme on motoric and skill performance of elite football players for eight weeks. The study was conducted on volunteer elite male (n=30) football players aged between 18-22 years playing in Balıkesir Metropolitan Municipality Sports Club. ''Neurathletic Training Programme'' was applied to our study group for eight weeks. ''Personal Information Form'', ''Mor-Christian Passing Test'', ''Mor-Christian Shooting Test'', ''Sit and Reach Test'' and ''Isokinetic Muscle Strength Test'' were applied to the participants. The data obtained were analysed in SPSS package programme by using Dependent Samples T Test, Cohens'd and significance level was accepted as p≤0,05. According to the findings of the study, as a result of the pre and post-test comparisons of the Mor Christian Pass and Mor Christian Shot Tests, it was observed that the footballers obtained significantly (p0,05). It confirms the potential of neuro-athletic training to optimise football performance.