Ratlarda oluşturulan bakteriyel keratitis modelinde gülün (Rosa damascena) iyileşme üzerine etkileri
Effects of rose (Rosa damascena) on healing in bacterial keratitis model in rats
- Tez No: 890101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Veteriner Hekimliği, Eye Diseases, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan bu çalışmada, ratlarda oluşturulan deneysel bakteriyel keratitis modelinde gül hidrosellerinin, post-enfeksiyon döneminde kornea iyileşmesi üzerine etkilerini klinik ve mikrobiyolojik yöntemlerle ortaya koymak amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini 28 adet, dişi, sağlıklı, beyaz Spraque Dawley ırkı rat oluşturdu. Ratlar; bakteriyel keratitis sonrası Rosa damascena damla (RDD) uygulama grubu (7 adet), RD jel (RDJ) uygulama grubu (7 adet), pozitif kontrol (PK) grubu (7 adet) ve negatif kontrol (NK) grubu (7 adet) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Enfeksiyon sonrası korneal iyileşme sürecinin klinik muayene açısından değerlendirilmesinde; korneal opasite ve korneal ödem bakımından gruplar arasında tedavi öncesi, 3. ve 5. günlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, 7. günde RDD, RDJ ve PK gruplarının NK grubuna göre korneal opasite ve korneal ödemde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edildi. Konjunktival hiperemi açısından; tedavi öncesinde istatistiksel olarak bir fark yokken, tedavinin 3., 5. ve 7. günlerinde istatistiksel olarak bir fark olduğu belirlendi. Konjunktival akıntı bakımından; tedavi öncesi, tedavinin 3. ve 7. günlerinde istatistiksel olarak bir fark yokken, tedavinin 5. gününde istatistiksel olarak bir fark olduğu belirlendi. Konjunktival ödem açısından; uygulama gruplarına göre tedavi öncesi, tedavinin 3., 5. ve 7. günlerinde istatistiksel olarak bir fark olmadığı bildirildi. Epitel erozyonu açısından; uygulama gruplarına göre tedavi öncesi, tedavinin 3. ve 7. günlerinde istatistiksel olarak bir fark olmadı. 5. günde epitel erozyonu açısından tüm uygulama grupları arasında istatistiksel olarak fark vardır. Mikrobiyolojik açıdan değerlendirildiğinde; tüm uygulama gruplarında 3. ve 7. günde RDD, RDJ ve PK gruplarının NK grubuna göre standart bakteri sayılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Sonuç olarak enfeksiyon sonrası RDD, ve RDJ'nin klinik muayene açısından korneal iyileşmede ve mikrobiyolojik analiz açısından standart bakteri sayısı üzerinde olumlu etkileri olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of rose hydrocele on corneal healing in the post-infection period in an experimental bacterial keratitis model in rats by clinical and microbiologic methods. The animal material of the study consisted of 28 female, healthy, white Spraque Dawley rats. The rats were divided into 4 groups as Rosa damascena drops (RDD) application group (7), RD gel (RDJ) application group (7), positive control (PC) group (7) and negative control (NC) group (7) after bacterial keratitis. In the evaluation of the post-infection corneal healing process in terms of clinical examination; there was no statistically significant difference between the groups in terms of corneal opacity and corneal edema before treatment, on days 3 and 5, but on day 7, there was a statistically significant difference in corneal opacity and corneal edema in the RDD, RDJ and PK groups compared to the NK group. In terms of conjunctival hyperemia, there was no statistically significant difference before treatment, whereas there was a statistically significant difference on the 3rd, 5th and 7th days of treatment. In terms of conjunctival discharge; while there was no statistical difference before treatment, on the 3rd and 7th days of treatment, there was a statistical difference on the 5th day of treatment. In terms of conjunctival edema; there was no statistical difference between the treatment groups before, on the 3rd, 5th and 7th days of treatment. In terms of epithelial erosion; there was no statistical difference between the treatment groups before treatment, on the 3rd and 7th days of treatment. On day 5, there was a statistical difference between all treatment groups in terms of epithelial erosion. When evaluated microbiologically; there was a statistically significant difference in the standard bacterial counts of RDD, RDJ and PK groups compared to NK group on the 3rd and 7th day in all treatment groups. As a result, it was concluded that RDD and RDJ had positive effects on corneal healing in terms of clinical examination and on standard bacterial counts in terms of microbiologic analysis.