The relationship between mindfulness and counseling self-efficacy among counselor trainees: mediating roles of self-compassion and anxiety
Psikolojik danışman adaylarının bilinçli farkındalık ve psikolojik danışma öz-yeterliği arasındaki ilişkide öz- şefkat ve kaygının aracı rolleri
- Tez No: 890111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE FUNDA BARUTÇU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk psikolojik danışman adaylarının bilinçli farkındalığı ile psikolojik danışma öz yeterliği arasındaki ilişkide öz-şefkat ve kaygının seri aracılık rolünü incelemektir. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen araştırma örneklemini Türkiye'deki çeşitli üniversitenin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Programı dördüncü sınıfında eğitim gören ve Bireyle Psikolojik Danışma Uygulamaları dersi kapsamında danışanlarla psikolojik danışma oturumları yürütmekte olan 301 psikolojik danışman adayı (206 kadın, 95 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeğinin Anksiyete alt boyutu, Psikolojik Danışma Öz Yeterlik Ölçeği ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliği incelenmiş ve mevcut çalışma için onaylanmıştır. Varsayılan model Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiş ve ardışık çoklu aracılık analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öz-şefkat ve kaygının bireysel olarak bilinçli farkındalık ve psikolojik danışma öz yeterliği arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiğini, fakat öz-şefkat ve kaygının seri aracılık rollerinin anlamlı olmadığını göstermiştir. Bulgular, önceki literatürle ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecek araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current correlational study aimed to examine the serial mediating roles of self- compassion and anxiety in the relationship between mindfulness and counseling self- efficacy among Turkish counselor trainees. The sample, recruiting convenience sampling, comprised 301 counselor trainees (206 females, 95 males) enrolled in the senior year of Guidance and Psychological Counseling undergraduate programs in Türkiye, conducting counseling sessions with clients as part of the Individual Counseling Practicum course. The data were collected through the Mindful Attention Awareness Scale, the Self- Compassion Scale Short Form, the Anxiety subscale of the Depression Anxiety Stress Scale, the Counselor Activity Self-Efficacy Scales, and the demographic information form. Before the primary analysis, the reliability and validity of each scale were examined and confirmed for the present study. The hypothesized model was tested using structural equation modeling. The serial multiple mediation analysis was conducted. The results revealed that while self-compassion and anxiety partially and individually mediated the relationship between mindfulness and counseling self-efficacy, their serial mediating effect was not significant. The findings were discussed relating to the prior literature. Implications of the study and recommendations for future research were presented.