Territoriality in the making: A PYD analysis via school textbooks
İnşa sürecinde teritoryalite: Ders kitapları üzerinden bir PYD analizi
- Tez No: 890134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez tartışmalı bir devlet dışı aktör olan PYD'nin teritoryal algısını ele almaktadır. Bu bağlamda PYD yönetiminde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde okutulan eğitim ders kitapları aracılığıyla ilgili aktörün teritoryal algısı irdelenmektedir çünkü okul ders kitaplarındaki teritoryalite kavramının eleştirel analizinin, PYD'nin teritoryal yol haritasına ilişkin bilişsel haritasını ortaya çıkardığına inanılmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için, bu tez metodolojik olarak nitel içerik analizini uygulamaktadır çünkü bu metot, bilimsel bir konunun materyallerinin ayrıntılı bir şekilde açıklanmasını, kodlama sistemi aracılığıyla anlamının anlaşılmasını ve dolayısıyla yorumlanmasını sağlamaktadır. İnşacı bakış açısına dayanan bu tez, teritoryaliteyi ulusal kimlik, milliyetçilik ve vatan kavramlarıyla ilgili olarak incelemektedir. Bu doğrultuda bu anlayışın işgal edilmiş topraklar, direniş, kurtuluş ve yönetim algısının inşasına yol açtığı görülmektedir. Elde edilen bulgular, tarihin bölgeselleştirilmesi, haritalama ve şiirsel mekân gibi tüm söylemsel uygulamaların, teritoryalite kavramını bu şekilde inşa etmeye yönelik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The inquiry of this thesis is a very contentious non-state actor, the PYD, and more specifically, its territorial perception. The critical analysis of the conception of territoriality in school textbooks is believed to reveal a cognitive map of the PYD regarding its territorial direction. In this regard, the territorial perception is scrutinized through educational textbooks taught at the primary, secondary, and high school levels in the PYD administration. To do that, this thesis methodologically applies qualitative content analysis since it provides a detailed explanation of a scientific subject's materials to comprehend its meaning through the coding system and, thereby, the interpretation. Based on the constructivist view, this thesis examines territoriality as it pertains to the concepts of national identity, nationalism, and homeland. To this end, it is observed that this conception leads to the construction of the perception of occupied territories, resistance, liberation, and governance. Findings drawn from data collection show that all discursive practices, such as territorialization of history, mapping, and poetic space, are all used to construct this trajectory regarding territory.