Mısır ekmeğinin hacim verimini etkileyen faktörlerin belirlenmesinde yanıt yüzey yönteminin kullanılması
Using the response surface method to determine the factors affecting the volume yield of corn bread
- Tez No: 890133
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yanıt yüzey yöntemi süreç optimizasyonu için kullanılan popüler bir yöntemdir. Bu yöntem, tarama ve optimizasyon adı verilen iki kısımda gerçekleştirilir. Tarama kısmı süreç için önemli faktörlerin belirlenmesinde rol oynarken optimizasyon kısmı ise süreç optimizasyonu için bu faktörlere ilişkin optimum seviyelerin belirlenmesinde rol oynar. Bu tez çalışmasında tarama kısmı için iki seviyeli faktöriyel tasarıma, kesirli faktöriyel tasarıma, Plackett ve Burman tasarımına ve Simplex tasarıma yer verilmiştir. Optimizasyon kısmı için ise üç seviyeli faktöriyel tasarıma, merkezi bileşik tasarıma, Box ve Behnken tasarımına ve Doehlert tasarıma yer verilmiştir. Çalışmanın amacı, yanıtı yani mısır ekmeğinin hacmini maksimum değere çıkaran faktörlere ilişkin optimum seviyeleri belirlemektir. Bu amaç için kullanılan faktörler; buğday unu, maya miktarı ve fermantasyon süresidir. Çalışma boyunca analizi doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek için uygun tasarım seçilmiş, gerekli varsayımlar kontrol edilmiş, önemli faktörler belirlenmiş ve oluşturulan regresyon modeli vasıtasıyla bu faktörlere ilişkin hacmi maksimum değere çıkaran optimum seviyeler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The response surface method is a popular method used for process optimization. This method is performed in two parts called screening and optimization. The screening part plays a role in identifying the important factors for the process, while the optimization part plays a role in determining the optimum levels of these factors for process optimization. In this thesis, two levels factorial design, fractional factorial design, Plackett and Burman design and Simplex design are used for the screening part. For the optimization part, three levels factorial design, central composite design, Box and Behnken design and Doehlert design are used. The aim of the study is to determine the optimum levels of the factors that maximize the response, i.e. the volume of corn bread. The factors used for this purpose are wheat flour, yeast quantity and fermentation time. Throughout the study, in order to perform the analysis accurately and efficiently, the appropriate design was selected, the necessary assumptions were checked, the important factors were identified and, through the regression model, the optimum levels of these factors that maximize the volume were determined.