A psychographic view of market segmentation: Introducing a new paradigm: Enneagram
Pazar segmentasyonuna psikografik bir bakış: Yeni holistik bir paradigma: Enneagram
  1. Tez No: 220563
  2. Yazar: MEHMET FATİH KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pazar Segmentasyonu, pazarlamanın başlıca konularından bir tanesidir. Aynı zamanda da kavramsal olarak ta, pratik uygulamaları açısından da gelişim kaydetmekte olan konularından biridir. Daha açık ifade etmek gerekirse meşhur segmentasyon modellerinin hala muteber olup olmadığı, ve bunların belirli özel çerçeveler için kullanılıp kullanılamayacakları sorusu tekrar tekrar gündeme gelmeye devam etmektedir.Psikografik segmentasyon, pazar segmentasyonunun önemli yöntemlerindendir. Müşteriler kendi kişilik meyillerine özen gösteren firmalardan alışveriş yapmak istemektedirler. Kimi müşteriler hızlılığa, kimi müşteriler hizmetin kalitesine, kimisi de kişiye özel yaklaşılan hizmetlere ilgi göstermektedirler. Psikografik Pazar segmentasyonu bu bağlamda ilişki odaklı pazarlamanın ?son sınırıdır?. Belki daha da doğrusu psikografik pazar segmentasyonu başarılı bir ilişki odaklı pazarlamanın uçsuz bucaksız sınırlarına bir ?geçiş kapısıdır?.Bu araştırmada amaç kadim ve mistik bir teknik olan Ennagramın psikografik segmentayonda etkin bir biçimde nasıl kullanılabileceğinin gösterilmesidir. Enneagram, stratejik yönetim ve insan kaynaklarının geliştirilmesi alanlarında günbegün artan uygulamalarla kullanım imkanı bulmasına karşın, pazarlama alanında yalnızca araştırmacıların Enneagramın teşhis ve tahmin gücünü zorlayan uygulamalarıyla kısıtlı kalmıştır. Bununla beraber Enneagramın pazarlama maksatlı kullanımının benimsenmesini sağlamak için daha ileri düzeyde kavramsal geliştirme ve ampirik analizlere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Market segmentation is one of the major concepts in marketing. However, it experiences changes in terms of both conceptual developments and concrete practical applications. More specifically, the question whether well known segmentation models are still relevant and can be used in particular circumstances arise again and again.Psychographic segmentation is one of important ways to segment markets. Consumers want to do business with firms that appreciate their respective personal style. Some consumers are interested in speed, others quality of service, while others appreciate the personal touch in service. In this context, psychographic market segmentation has been called the“last-frontier”of relationship marketing. Perhaps it is more correct that psychographic market segmentation is the“gateway”to a vast frontier of successful relationship marketing.In this research the aim is to illustrate how the ancient and mystical technique of the Enneagram can be effectively used as a base for psychographic segmentation. With the Enneagram finding ever-increasing applications in strategic management and human resource development, it is only fitting that scholar in marketing harness the diagnostic and predictive power of the Enneagram. However, adoption of the Enneagram for marketing purposes will require further conceptual development and empirical analysis.