The non-aligned movement and the uneven and combined development of the third world
Bağlantısızlar hareketi ve üçüncü dünyanın eşitsiz ve bileşik gelişimi
  1. Tez No: 890152
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ ÖZENİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tez, Üçüncü Dünya olgusunun eşitsiz ve bileşik gelişimini ve hem bir hareket hem de bir dış politika duruşu olarak“bağlantısızlık”ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bağlantısızlığın geçerliliği ve bundan doğan Üçüncü Dünya kavramı, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından oldukça tartışmalı hale gelmiştir. Ancak, 1990'ların başında yaşanan diğer“sonu”tartışmalarında olduğu gibi, Bağlantısızlar Hareketi (BH) ve Üçüncü Dünya ile ilgili akademik tartışmalar da tek taraflı kalmış, bu hareketlerin azalan önemi yalnızca sosyalist bloğun çözülmesine bağlanırken, tarihsel önemleri de onları demode kılmak uğruna giderek zayıflatılmıştır. Bu bağlamda özellikle sorunlu görünen şey, NAM ve Üçüncü Dünya'nın tarihsel olarak bu tartışmalarda ele alındığı analitik çerçevelerde jeopolitik ve kalkınma arasındaki teorik boşluktur. Bu tez, bu boşluğun bileşik ve eşitsiz gelişme teorisi kullanılarak kapatılabileceğini ve ancak o zaman bağlantısızlığın tarihsel öneminin ve güncel geçerliliğinin bugün 'Küresel Güney' olarak adlandırılan ülkeler için yeniden incelenebileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the uneven and combined development of the Third World phenomenon and its relationship with 'nonalignment', both as a movement and as a foreign policy stance. The validity of non-alignment, and the concept of Third World that arose from it, became highly contested following the end of the Cold War. Yet, just like any other ―end of‖ debates that took place in the early 1990s, the academic discussions regarding the Non-Aligned Movement (NAM) and the Third World remained one-sided, in which correlation was often conflated with causation, as the declining relevance of these movements were solely attributed to the dissolution of the socialist block, while their historical significance got gradually undermined for the sake of rendering them obsolete. What appeared particularly problematic in this regard, is the theoretical gap between geopolitics and development within the analytical frameworks through which NAM and Third World have historically been approached within these discussions. This thesis argues that this gap can be bridged by using the theory of uneven and combined development, and only then can the historical significance and contemporary relevance of non-alignment be re-examined for the countries that now constitute the so-called 'Global South'.