Trying to see through the fog: Different facets of alienation in Hegel's phenomenology of spirit
Sisin ötesini görmeye çalışmak: Hegel'in tinin fenomenolojisi adlı eserinde yabancılaşmanın farklı yüzleri
- Tez No: 890153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma asıl olarak, Hegel'in Tinin Görüngübilimi eserinde yer alan yabancılaşma kavramına ilişkin literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, yabancılaşma kavramına yönelik çeşitli yorumlar irdelenmekte ve bu yorumlarla diyaloğa girilerek kavramın daha net bir biçimde anlaşılması hedeflenmektedir. Marx ve Feuerbach gibi Hegel-sonrası düşünürler ile Richard Schacht ve Gavin Rae gibi daha çağdaş Hegel uzmanları tarafından sunulan çeşitli yorumlar, bu kavramın önemini ve karmaşıklığını vurgulamıştır. Bu yorumlar hem önemli hem de anlaşılması güç olan bu kavramın anlamını ve yapısını açıklığa kavuşturma gerekliliğine işaret etmektedir. Çalışma, Tinin Görüngübilimieserinde Hegel'in yabancılaşma üzerine yaptığı özgün anlatının ayrıntılı bir incelemesiyle ile başlar. Bu metinsel çözümlemenin ardından, çalışma, Hegel'in yabancılaşma kavramına dair başlıca yorumlar ve eleştirilerle derinlemesine bir diyalog kurar. Bu yorumların katkılarını ve eksikliklerini değerlendirdikten sonra, yabancılaşmanın kapsamlı bir biçimde anlaşılmasının yabancılaşmanın iki düzeyinin tanınmasını gerektirdiğini öne sürmektedir. Yabancılaşmanın iki düzeyi, birbirlerinden farklı olmalarına rağmen bir yandan da birbirleriyle benzerlikler gösterir. Yabancılaşmanın farklı iki düzeyiiddiası Tinin Görüngübiliminde yabancılaşmanın nasıl bir yapısı olduğuna dair ayrıntılı bir kavrayış sunmayı amaçlar. Bu iki düzeyli yorum, yabancılaşmanın anlamını ve yapısını netleştirmenin yanı sıra, bilincin diyalektik ilerleyişi ve öz- farkındalığın gelişimindeki kritik rolünü de ortaya koymaya çabalar. Özetle, hem klasik hem de çağdaş yorumlarla etkileşim kuran bu çalışma, Hegel'in en önemli ve anlaşılması güç kavramlarından birine dair daha net bir çerçeve sunmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to contribute to the literature on the concept of alienation in Hegel's Phenomenology of Spirit by probing its various interpretations and attempting to clarify the concept through engagement with these interpretations. The variety of interpretations offered by post-Hegelian thinkers, such as Marx and Feuerbach, as well as more contemporary Hegel scholars, such as Richard Schacht and Gavin Rae, underscores the importance and complexity of this concept. These interpretations testify to the need to clarify the meaning and structure of this critical and obscure concept. To do so, this dissertation begins with a close examination of Hegel's original exposition of alienation in the Phenomenology. Following this textual analysis, the study critically engages with the major interpretations and critiques of Hegel's concept of alienation. By evaluating the contributions and limitations of these interpretations, the dissertation proposes that a comprehensive understanding of alienation requires recognizing two distinct but interconnected levels. This dual-level interpretation clarifies the meaning and structure of alienation and sheds light on its critical role in the dialectical progression of consciousness and the development of self-awareness. Thus, to wit, by engaging with both classical andcontemporary interpretations, this study offers a more explicit framework for understanding one of Hegel's most pivotal and enigmatic concepts.