An investigation of digital competences of english language instructors
İngilizce öğretim görevlilerinin dijital yeterliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 890156
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Türk yükseköğretim kurumlarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının dijital yeterliliklerini incelemektedir. Çalışmada şu sorular temel alınmıştır: 1)İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin dijital kaynaklarla etkileşim seviyesi nedir? 2) Türk İngilizce öğretim görevlilerinin kendi bildirdikleri dijital yeterlilik seviyeleri ile DigCompEdu tarafından değerlendirilen dijital yeterlilik seviyesi arasında fark var mıdır? 3) İngilizce öğretim görevlilerinin dijital kaynaklarla etkileşim düzeyleri bağımsız değişkenlere (yaş, cinsiyet ve deneyim yılları) göre farklılık göstermekte midir? 4) İngilizce öğretim görevlilerinin sınıfta dijital teknoloji kullanımları dijital yeterlilik seviyelerine göre farklılık göstermekte midir? 5) Sınıfta kullanılan dijital araçlar nedir? Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerden yüz İngilizce öğretim görevlisi, Eğitimcilerin Dijital Yeterlilikleri için Avrupa Çerçevesi'nin (DigCompEdu), dijital transfomasyon üzerinde çalışan Kopenhag merkezli bir ekip olan MapUs tarafından geliştirilmiş çevrimiçi bir ankete katıldılar. Veri analizi, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmada, öğretim görevlilerinin kendi bildirdikleri yeterlilik seviyeleri ile DigCompEdu tarafından değerlendirilen yeterlilik seviyesi arasında, özellikle üst-seviyelerde, önemli farklılıklar bulunmuştur (Chi-square X2 (3, N = 95) = 89.368, p < 0.001). Cinsiyet farkları yönünden, kadın öğretim görevlilerinin erkek öğretim görevlilerine göre organizasyonel iletişim ve rehberlikte daha ileride oldukları sonucu elde edilmiş, ayrıca dijital yeterlilik bakımından yaş ve deneyimle ilintili belirgin farklar bulunmamıştır. Ancak, Dijital İçerik Oluşturma yeterliliğinde, deneyimle ilgili değişkenlik bulunmuştur (F(4, 95) = 2.576, p = 0.042). Çalışma ayrıca, sunum ve multimedya kullanımının dijital araçlar arasında önde geldiğini, sunum kullanımının %88, video ve sesli dijital araç kullanımının %87 olduğunu göstermiştir. Bulgular, mesleki gelişimde kendini değerlendirme kendini değerlendirme ve dijital içerik oluşturma alanlarında eğitim ihtiyacını göstermektedir. Bu araştırma, algılanan ve değerlendirilen dijital yeterlilikler arasındaki farklılıkları vurgulayarak, dijital yeterlilik çerçevesine katkıda bulunur ve mevcut dijital yeterlilik değerlendirme modellerini, öğretim görevlilerinin kendilerini değerlendirmede tarafgirliklerini azaltacak mekanizmaları içerecek şekilde geliştirmenin gerekliliğini önerir. Uygulamada, mevcut çalışma, eğitim liderlerine ve bu alanda politika belirleyenlere İngilizce öğretim görevlilerinin, hangi alanda gelişime ihtiyaç duydukları konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca bulgular, belirli dijital yeterliliklerdeki belirli boşlukları ele alan sürekli ve belirli bir hedefe yönelik eğitim programlarının entegrasyonunu savunur, bu da yükseköğretim kurumlarında dijital eğitimin genel kalitesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores the digital competence of English as a Foreign Language (EFL) instructors within Turkish higher education, guided by the following research questions: 1) What is the EFL instructors' level of engagement with digital resources? 2) Is there a difference between the self-reported and DigComEdu-assessed digital competence levels of Turkish EFL instructors? 3) Do the EFL instructors' levels of engagement with digital resources differ according to the independent variables (age, gender, and years of experience)? 4) Do the EFL instructors' digital technology use in class differ according to their digital competence level? and 5) What are the digital tools used in class? A sample of a hundred EFL instructors from various universities throughout Türkiye participated an online survey, which was based on the DigCompEdu framework (the European Framework for Digital Competence of Educators), developed by MapUs, the Copenhagen based team that works on digital transformation. Data analysis was conducted using both descriptive and inferential statistical methods. The study revealed significant differences between self-reported and DigCompEdu-assessed competences, particularly at higher levels, where overestimations were evident (Chi-square X2 (3, N = 95) = 89.368, p < 0.001). Gender differences showed that female instructors scored significantly higher in organizational communication and guidance than their male counterparts, with no significant age or experience-related differences in most digital competences. However, the 'Digital Content Creation' competence did exhibit variability with experience (F(4, 95) = 2.576, p = 0.042). The study also highlighted that presentations and multimedia use were predominant among digital tools, with 88% of instructors using presentations and 87% using videos and audio materials. The findings emphasize the need for precise self-assessment in professional development and targeted training in underdeveloped competences like digital content creation. This research contributes to the theoretical framework of digital competence by highlighting the discrepancies between perceived and assessed competences, suggesting the need for refining existing models of digital competence assessment to include mechanisms that mitigate self-assessment bias. Practically, the study informs policy makers and educational leaders about the critical areas where EFL instructors require further professional development. Additionally, the findings advocate for the integration of continuous, targeted training programs that address specific gaps in digital competences, potentially enhancing the overall quality of digital education in higher education institutions.