Sürdürülebilirlik kapsamında geleneksel kumaşların kadın giyiminde kullanımı: Ehram dokuma örneği
The use of traditional fabrics in women's clothing within the scope of sustainability: The example of Ehram weaving
  1. Tez No: 890155
  2. Yazar: SİBEL KELLECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANTÜRK ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giyim kuşam, toplumun kimliğini ve yaşam biçimini yansıtan önemli unsurlardandır. Coğrafi koşullar, iklim, kültürel miras, ekonomik durum, dini inançlar ve toplumsal normlar gibi çeşitli faktörler, insanların nasıl giyindiğini ve hangi tür kıyafetleri tercih ettiğini belirler. Ehram dokuması, Bayburt ve çevresinde önemli bir kültürel mirastır. Koyunun yününden geleneksel yöntemlerle üretilen bu dokuma, yörede kadınlar tarafından dış giyim olarak kullanılır. Ehram, sadece bir giysi olmanın ötesinde, bölgenin tarihini, coğrafi özelliklerini ve kültürel değerlerini yansıtan bir simgedir. Yünün doğal ve sıcak tutan özellikleri, Bayburt'un sert kış koşullarına uygunluk sağlar. Ayrıca, ehram dokuma süreci ve desenleri, bölgenin geleneksel el sanatlarının ve zanaatkarlığının bir yansımasıdır. Bu tür geleneksel dokumalar, kültürel kimliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşır. Ehram dokuma sanatının modern tasarımlara taşınması, bu geleneksel zanaatın hem korunmasını hem de çağdaş kullanım alanlarıyla yeniden hayat bulmasını sağlayabilir. Bu çalışma, Ehram dokuma sanatının kavramsal, geleneksel ve dokuma olarak taşıdığı değerleri inceleyerek, Bayburt ve çevresindeki Ehram kültürünü ve bu kültür içinde şekillenen sanat anlayışının özelliklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Ehram dokuma sanatının tarihsel, teknik ve kültürel boyutları ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır. El dokuması ürünler, zanaatkarın el emeği ve becerisiyle ortaya çıkar ve her bir parça, dokuyan kişinin dokuma tarzı, teknik becerisi ve hatta o anki ruh hali gibi birçok faktörden etkilenir. Bu nedenle, iki el dokuması ürünün tamamen aynı olması mümkün değildir. Bu özellik, Ehram dokumalarının benzersizliğini ve değerini artırır. Yok olmaya yüz tutmuş Ehram dokumacılığının geriye kalan az sayıdaki temsilcilerinin bilgi birikimlerinden faydalanarak bu değerli dokuma sanatını koruma ve gelecekte artarak devam edecek çalışmalara katkıda bulunma amacı, bu çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Ehram dokuma sanatının tanıtılması, bu değerli zanaatın gelecekte de yaşatılmasını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmacılara kaynak oluşturmak ve kültürel değeri olan el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak da bu çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Bu araştırma ile ehram dokumasının kumaş araştırmaları yapılmıştır. 25-40 yaş aralıklarına uygun kumaşlar incelenmiş ve bulunmuştur. Bu yaş kadın aralıklarına uygun özelliklerde tasarımlar yapılmıştır bu tasarımlardan yola çıkarak günümüzde giyilebilecek beş özgün çağdaş tasarım çalışması yapılmıştır. Bu tasarımların motifleri ile birlikte uygulaması yapılmıştır. Kapsül koleksiyondan üç tanesi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothing and attire are significant elements that reflect the identity and lifestyle of a society. Various factors such as geographical conditions, climate, cultural heritage, economic status, religious beliefs, and social norms influence how people dress and what types of clothing they prefer. Therefore, clothing and attire provide important clues to understanding a society's identity and values.Ehram weaving is a significant cultural heritage in Bayburt and its surroundings. This traditional fabric, made from sheep's wool is used by women in the region as outerwear. Ehram is more than just a garment; it is a symbol reflecting the region's history, geographical characteristics, and cultural values. The natural and warm properties of wool are suitable for Bayburt's harsh winter conditions. Moreover, the weaving process and patterns of Ehram reflect the region's traditional craftsmanship and artisanship. Such traditional weavings are crucial for preserving cultural identity and passing it on to future generations. Transferring the art of Ehram weaving to modern designs can help preserve this traditional craft and revitalize it with contemporary applications. This study aims to examine the conceptual, traditional, and weaving values of Ehram weaving art, revealing the Ehram culture in Bayburt and its surroundings and the characteristics of the art understanding shaped within this culture. Accordingly, the historical, technical, and cultural dimensions of Ehram weaving will be thoroughly examined. Handmade products emerge with the craftsmanship and skill of the artisan, and each piece is influenced by the weaver's style, technical skill, and even their mood at the time. Therefore, it is impossible for two handmade products to be completely identical. This feature enhances the uniqueness and value of Ehram weavings. The aim at the heart of this study is to preserve this valuable weaving art by utilizing the knowledge and experience of the remaining few representatives of Ehram weaving, which is on the verge of extinction, and to contribute to future studies that will increasingly continue. Promoting the art of Ehram weaving is of great importance to ensure that this valuable craft continues to be lived in the future. Another primary goal of this study is to provide resources for researchers and ensure the transmission of culturally valuable handicrafts to future generations. This research has conducted fabric studies on Ehram weaving. Fabrics suitable for the 25-40 age range have been examined and found. Designs have been made with characteristics suitable for women in this age group. Based on these designs, five unique contemporary design works have been created that can be worn today. Three pieces from the capsule collection have been produced with their motifs implemented