Legalism-managerialism and legality-expediency debate within the context of public administration/law dichotomy
Kamu yönetimi/hukuk ikiliği bağlamında hukuksallık-işletmecilik ve hukukilik-yerindelik tartışması
  1. Tez No: 890158
  2. Yazar: EMEL KARABULUT UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez, kamu yönetimi/hukuk ikiliği bağlamında, Amerikan kamu yönetimindeki hukuksallık-işletmecilik ve Türk idare hukukundaki hukukilik-yerindelik tartışmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, siyaset bilimi ve kamu yönetimi perspektifinden, bu iki tartışmanın tarihsel ve entelektüel temellerini araştırmaktadır. Amerikan kamu yönetimi literatürüne egemen olan hukuksallık-işletmecilik gerilimi, tezin başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Çalışma, hukuksallık-işletmecilik geriliminin, Amerikan siyasi süreçleri doğrultusunda değişen tezahürlerini inceledikten sonra, Türk idare hukukundaki hukukilik-yerindelik tartışmasının temelinde yer alan ve anayasa değişiklikleri ile somutlaşan, Danıştay ile yürütme arasındaki tarihsel gerilime odaklanmaktadır. Bu inceleme, Türk Anayasa Değişiklikleri, ilgili mevzuat ve gerekçeleri, meclis tutanakları, idare ve anayasa hukuku seminerleri ve Danıştay ile yürütme arasındaki tarihsel sürtüşmeyi gösteren Danıştay içtihatlarının analizi doğrultusunda yapılmıştır. Kamu yönetimi ve hukuk arasındaki dikotomi ilişkisini örnekleyen bu iki tartışma, farklı ülkelerde ve farklı disiplinlerde ortaya çıkmış olmalarına rağmen, özellikle kuvvetler ayrılığı, idarenin takdir yetkisinin hukuki sınırları ve idari otoritelerin/idare mahkemelerin meşruiyeti ile ilgili olarak dikkate değer benzerlikler sergilemektedir. Bununla birlikte, her iki tartışma, özgül tarihsel/siyasi bağlamları doğrultusunda v ii şekillenen farklılıklar da göstermektedir. İki tartışma arasındaki temel farklılık, odak noktalarıdır: Amerika'daki hukuksallık-işletmecilik tartışması, idari kurumların anayasal meşruiyetinin sorgulanması temelinde ortaya çıkarken, Türkiye'deki hukukilik-yerindelik tartışması, Danıştay'ın yürütme/idare üzerindeki yargısal denetiminin kapsamı ekseninde ilerlemiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyze the legalism-managerialism tension in American public administration and the legality-expediency controversy in Turkish administrative law within the context of the overarching theme of the public administration/law dichotomy. The study, from the perspective of political science and public administration, explores the historical and intellectual foundations of these two discussions. It starts with scrutinizing the evolving manifestations of the tension between legalism and managerialism in American public administration within the context of the political processes of the United States. It then examines the historical tension between the Turkish Council of State and the executive, which forms the basis of the legality-expediency controversy and is often reflected in constitutional amendments. This examination is conducted by analysis of Turkish Constitutional Amendments, relevant legislation and their reasoning, parliamentary minutes, seminars on administrative and constitutional law, and precedents of the Council of State, illustrating historical friction between the Council of State and the executive. These two discussions exemplify the dichotomous relationship between public administration and law. Despite originating from different disciplines and countries, v they share remarkable similarities, particularly in relation to separation of powers, legal limits of administrative discretion, and legitimacy of administrative power/administrative courts. However, they also exhibit differences shaped by their unique historical/political contexts. The primary divergence lies in their focal points: the American legalism-managerialism debate primarily questions the legitimacy of administrative agencies within the constitutional framework, whereas the Turkish discussion on legality-expediency questions the scope of the judicial review of executive and administration by the Council of State.